Kučum Chán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kučum Chán
Narození 16. století
Úmrtí 1601
Manžel(ka) Suzge Kahnim
Děti Ali Khan
Abdul-Khair
Rodiče Murtaza
Funkce chán
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Kučum Chán (Kuchum Khan Sibir) Sibiřský chanát, nejdůležitější politický utvar na Sibiři v jehož čele v druhé polovině 16. století stál Kučum-chán. Centrem chanátu bylo dobře opevněné město Isker.

Chán Kučum se pokouší o šíření Islámu pomocí nájezdů zejména proti osadám. Setkává se s intenzivním odporem ruského Cara Ivana Hrozného (vládl 1547-1584), který proti němuposlal oddíly Kozáků vedené Jermarkem Timohevičem. Po intenzivním odporu Chána Kučuma Timohevič vítězí a ještě téhož roku vstupují kozácké oddíly do města Iskeru.Tím byla Sibiř připojena k ruské říši.

Ve zkratce[editovat | editovat zdroj]

Kučum byl synem prince Mortaza z dynastie Shayban (Şäyban). V roce 1554napadl trůn Sibiřského Chanátu proti stávájícím bratrům Yadegar (Yädegär) a Bekbulat, kteří byli oba vazaly Rusů. V roce 1563, byl Yadegar poražen a Kučum převzal jeho trůn. V roce 1573, Kučum provedl nájezd na Perm.Toto bylo důvodem a také další drobné nájezdy, které vedly Cara Ruska k ůtoku a invazi na Sibiř.

Válka s Ruskem[editovat | editovat zdroj]

Pád Qashliq na Jermaku a utěk Kučumi. Miniatura z Kungur Kroniky

V roce 1582, Sibiřský Chanate byl napaden Kozáckým atamanen Jermakem, který porazil Kučuma a obsadil hlavní město Isker. Kučum ustoupil na východ do stepí, kde sbíral další jednotky a v průběhu několika příštích let přeskupil své síly. Pak náhle zaútočil na Jermak 6. srpna 1584 v noci, a zabil Jermaka a většinu jeho armády; znovu získal kontrolu nad nyní zničeným Isker. Kučum se pokusil sjednotit soupeřící frakce uvnitř chanáckéšlechty, ale setkal se s odporem. Po neúspěšném pokusu o atentát na něj, který naplánoval Qarachi Sayet khan (Säyet), Kučum byl nucen přesunout jeho oddíly na step na jih od řeky Irtyš. Tam se pokusil vytvořit nový chanát a zapojil se do války proti ruským guvernérům.

V roce 1590 Kučum přepadl Tatary kolem Tobolsku, kteří platili yasak Rusům. V roce 1591 Koltsov chytil Kučuma na řece Ishym  a zajal dvě z jeho manželek a jeho syna Abdul-Khaira, který později dostal panství v Rusku. V roce 1594 byla postavena pevnost kvůli kontrole Kučuma, který se pohyboval v této oblasti. V roce 1595 Kučumovi následovníci vpadli na horní Irtyš. V roce 1597 Kučum požádal o jednání Cara a Abdul-Khair napsal z Ruska nabídku nemovitostí v Rusku výměnou za kapitulaci. Před zářím 1598 Andrey Voyeykov chytil velkou skupinou Kučumových stoupenců na místě zvaném Ub Lake a později chytil Kučuma na Ob.River. Kučum uprchl, ale Rusové zabili dva jeho syny a zajmuli dalších pět jeho synů, osm žen a osm dcer. Muslimský duchovní byl poslán vyjednávat. Kučum odpověděl, popisuje sám sebe jako hluchého, slepého a bez živobytí a řekl, že neustoupil dříve a tak neustoupí ani ted. Byl to jeho poslední kontakt sRusy. Pravděpodobně zemřel v roce 1605 v Buchaře. V roce 1620 se jeho syn Ishim-khan oženil s dcerou Kho Orluka, který později vedl svůj lid z Dzugharia k Volze.

Kučum je zobrazen v mnoha Tatarských a ruských písních a legendách.

V roce 1591, Kučumův syn, Abul Khayir byl první z jeho dynastie kdo přešel na Křesťanství. Jeho konverze byla následovaná celou jeho rodinou a poté byli asimilováni do ruské šlechty. Například, i když Abul Khayirův syn byl známý jako Vasilij Abulgairovich,jméno jeho vnuka je Roman Vasiljevič, již nelze odlišit od ruského jména.

V roce 1686, car rozhodl, že dynastie vládce Imeretia na Kavkaze spolu s tatarskými princi Sibiře a Kasimov měly být přidány do Genealogické Knihy ruské šlechty.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kuchum na anglické Wikipedii.

  1. Michael Khodarkovsky, Russia's Steppe Frontier, Indiana University Press, 2002, ISBN 0-253-21770-9, M1 Google Print, p. 265.