Krystyna Jandová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krystyna Jandová
Narození18. prosince 1952 (70 let)
Starachowice
Alma materDivadelní akademie Aleksandera Zelwerowicze ve Varšavě (do 1975)
ChoťAndrzej Seweryn (1974–1979)
Edward Kłosiński (1981–2008)
DětiMaria Seweryn
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krystyna Jolanta Jandová (Janda) (* 18. prosinec 1952 Starachowice) je polská herečka a režisérka.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala varšavskou divadelní akademii.[1] Již během studií na sebe upozornila rolemi v televizní inscenaci Tří sester a seriálu Czarne chmury. Od roku 1976 byla v angažmá ve varšavském divadle Ateneum.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Herečka[editovat | editovat zdroj]

Téhož roku vytvořila hlavní ženskou roli ve filmu Andrzeje Wajdy Člověk z mramoru, postavu Agnieszky ztvárnila i v jeho pokračování Člověk ze železa (1981). Smysl pro psychologické herectví uplatnila i v roli Barbary v oscarovém filmu Istvána Szabóa Mefisto. Hrála ve filmu Ryszarda Bugajského Výslech, který byl natočen v roce 1982 a pro otevřené zobrazení praktik používaných polskou tajnou policií v padesátých letech byl uvolněn do distribuce až v roce 1989; poté byl uveden na festivalu v Cannes, kde Jandová získala cenu pro nejlepší herečku.[2] Představila se také v seriálu Krzysztofa Kieślowského Dekalog, Inventáři Krzysztofa Zanussiho a ve filmu Radosława Piwowarského Milenci mojí matky. Celkem ztvárnila přes šedesát divadelních a padesát filmových rolí. Od roku 1988 účinkovala v Teatru Powszechnym.

Režie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1995 režírovala celovečerní film Pestka, který je adaptací stejnojmenné knihy Anky Kowalské. Provozuje vlastní kulturní nadaci a založila soukromá divadla Polonia a Och-Teatr. Je rovněž známá jako interpretka písní Marka Grechuty a Agnieszky Osiecké. Píše novinové fejetony, které vydala i knižně. Je stoupenkyní Výboru na obranu demokracie.[3]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Získala cenu Złota Kaczka pro nejlepší herečku v historii polské kinematografie.[4] Je také nositelkou Řádu umění a literatury, Řádu znovuzrozeného Polska a medaile Gloria Artis.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Má tři děti, dceru Marii, která je rovněž herečkou (jejím otcem je herec Andrzej Seweryn), a dva syny z manželství s kameramanem Edwardem Kłosińskim.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Film polski Dostupné online
  2. Polish Film Institute Dostupné online Archivováno 2. 2. 2019 na Wayback Machine.
  3. Komitet obrony demokracji Dostupné online
  4. Adam Mickiewicz Institute Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]