Krymská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zlevadoprava Krymská vlajka
Poměr stran: 1:2

Krymská vlajka (rusky Флаг Крыма, ukrajinsky Прапор Криму, krymskou tatarštinou Qırım bayrağı) je po anexi Krymu v roce 2014 vlajkou Republiky Krym, jedné z (mezinárodně neuznaných) autonomních republik Ruské federace a zároveň vlajkou Autonomní republiky Krym, kterou si nárokuje Ukrajina. Vlajka se používá od roku 1992 a oficiálně byla přijata dne 21. dubna 1999.

Vlajkový list o poměru 1:2 je tvořen třemi pruhy, modrým, bílým a červeným, jež mají panslovanský význam. Modrý pruh je umístěn při horním okraji a zabírá 1/6 šířky vlajky. Bílý pruh je největší a zajímá 2/3 šířky vlajky. Červený pruh se nachází při dolním okraji a bere si 1/6 šířky vlajky. V případě, že je vlajka umístěna svisle, měl by být modrý pruh na levé straně, bílé pole ve středu a červený pruh na pravé straně.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vlajka se siluetou území Krymu
Poměr stran: 2:3

Po rozpadu Sovětského svazu bylo na Krymu užíváno separatisty několik variant vlajek. Nejčastějším návrhem byla bílá vlajka s modrou siluetou mapy Krymu, připomínající kyperskou vlajku. Oproti tomu mnozí členové Státní rady republiky Krym podporovali verzi bílé vlajky se sedmi pruhy v barvě duhy v její horní části. Krym vyhlásil samosprávu 5. května 1992, ale nevybral žádnou oficiální vlajku.

Dne 5. června 1992 bylo předloženo krymskému parlamentu pět návrhů:

  1. Modro-bílo-modrá trikolóra se širokým bílým pruhem a úzkými modrými pruhy v horním a dolním okraji vlajky
  2. Bílá vlajka se sedmi pruhy v barvě duhy v horní části vlajky
  3. Bílo-světle modrá bikolóra s vodorovnými pruhy
  4. Žluto-zeleno-modrá trikolóra se stejně širokým červeným svislým pruhem u žerdi
  5. Současné modro-bílo-červené provedení se znakem ve středu vlajky

Návrh číslo 5, navržený V. Trusovem a A. Malginem, byl nakonec vybrán vlajkou Krymu. Bylo doporučeno, aby se znak vytvořený G. Jefetovem a V. Jagunovem, na vlajce také objevil. Konečný design vlajky byl předložen při druhém zasedání Nejvyšší rady Krymu 24. září 1992. Vlajka byla oficiálně přijata dne 21. dubna 1999.

Etnické vlajky krymských Tatarů[editovat | editovat zdroj]

Vlajka krymských Tatarů
Poměr stran: 2:3

Krymští Tataři užívají svou vlastní, tradiční vlajku. Světle modrá vlajka se zlatým damğa, známým jako Qırımtatar bayrağı nebo též Kök Bayra (modrá standarta) byla užívána jako národní a státní vlajka, zelená vlajka byla užívána pro náboženské účely a červeně zbarvená vlajka jako tatarská válečná vlajka. Zlatě zbarvená damğa byla umístěna v horním žerďovém rohu, někdy i ve středu vlajky.

V současné době se užívá pouze světle modrá vlajka, která je nyní etnickou vlajkou krymských Tatarů.

Náboženská vlajka krymských Tatarů byla zelené barvy se zlatým damğa v jejím horním žerďovém rohu. Vlajku užívala republika Krym v letech 1917–1918, oficiálně byla přijata v listopadu 1917 a později zrušena v lednu 1918.

Historické vlajky[editovat | editovat zdroj]

Krymská lidová republika[editovat | editovat zdroj]

Vlajka Krymské lidové republiky (1917–1918)
Poměr stran: 2:3

Na konci roku 1917 deklarovali krymští Tataři nezávislost Krymské lidové republiky na Ruské říši. Užívána byla vlajka v podobě světle modré a zlaté trikolóry se zlatým pruhem ve středu. Nezávislost krymských Tatarů měla jen krátkého trvání, protože Rusko převzalo kontrolu nad Krymem na začátku roku 1918, následně vlajka pozbyla svou platnost.

Krymská regionální vláda[editovat | editovat zdroj]

Vlajka Krymské regionální vlády (1918)
Poměr stran: 2:3

Krátkotrvající Krymská regionální vláda (rusky Крымское краевое правительство) vedena generálem Matvějem Aljeksandrovičem Sulkjevičem, jež byl původem litevským Tatarem, existovala během německé okupace Krymu (od 25. června do 15. listopadu 1918), v němž krymská vláda vyhlásila samosprávu.

Sulkjevičova vláda přijala vlajku, která měla být kompromisem mezi krymskými Tatary a Rusy. Jednalo se o tradiční krymskotatarský, modře zbarvený prapor, ale se znakem Ruské říše (Tavrické gubernie) místo krymskotatarské damğy.

Sovětský svaz[editovat | editovat zdroj]

18. října 1921 byla založena Krymská ASSR jako součást Ruské SFSR. V této souvislosti byla přijata nová vlajka. Ta měla rudě červenou barvu se zlatými písmeny v azbuce (КрССР) a arabském písmu (ق س ش ج). Později byl ale nápis na vlajce změněn tak, aby obsahoval nápisy КрАССР a QrMSŞÇ v jednotné turkické abecedě z roku 1929, což mělo za cíl poukázat na fakt, že Krym je autonomní sovětskou socialistickou republikou.

Vlajka byla přesto znovu pozměněna v roce 1938 a nesla nápis v azbuce РСФСР nahoře (za ruskou SFSR) a КрАССР pod ním. Poté, co byl Krym 30. června 1945 přetransformován na Krymskou oblast, byla jeho vlajka zrušena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flag of Crimea na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]