O krtkovi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Krtek (animovaný film))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O krtkovi
Nástěnná malba, inspirovaná seriálem, v základní škole v německém Wuppertalu
Nástěnná malba, inspirovaná seriálem, v základní škole v německém Wuppertalu
Základní informace
Žánry dětský film
rodinný film
dětský televizní seriál
komediální televizní seriál
animovaný film
filmová pohádka
Režie Zdeněk Miler
Země původu ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
ČeskoČesko Česko
Počet dílů 49 (seznam dílů)
Produkce a štáb
Kamera Zdenka Hajdová
Eva Kargerová
Jaroslava Zimová
Produkční
společnost
Krátký film Praha
Premiérové vysílání
Stanice Česká televize
Vysíláno 1957 – 20021111a11. listopadu 2002
O krtkovi na ČSFD, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

O krtkovi[pozn. 1] je česká volná série krátkých animovaných filmů pro děti výtvarníka Zdeňka Milera, která vznikala mezi lety 19572002. Hlavní postavou je kreslený krtek potýkající se mnohdy se světem lidí a zažívající různé příhody se svými zvířecími kamarády. Po smrti autora umožnila jeho vnučka vznik nových dílů s krtkem, koprodukční čínsko-český seriál se jmenuje Krtek a Panda.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Postavičku krtka vytvořil Zdeněk Miler ve studiu Krátký film Praha. Animovaný film je dnes obvykle uváděn jako ucelený televizní seriál v pořadu Večerníček, ve kterém byl poprvé uveden roku 1975, přestože první filmy vznikaly samostatně.

První díl z roku 1957 nesl název Jak krtek ke kalhotkám přišel, ve kterém se objevily i další postavičky jako žába, čáp, rákosník, rak, pavouci, ježek a především rostlina len. Další díly přibývaly velmi pozvolna, Krtek a autíčko (1963), Krtek a raketa (1966) a další, celkem 49 dílů. Jednotlivé díly mají délku od cca 5 min až po 29 minut (Krtek ve městě; ve snu a další 4 díly). Po velkém úspěchu animovaných filmů a večerníčků po celém světě vznikla řada dětských knih, kompaktních disků a videokazet s námětem Krtka.

Zdeněk Miler údajně postavičku krtka vymyslel v roce 1954 poté, co zakopl o krtinu. Navíc krtka, jako jedno z mála zvířátek, nepoužil ve svých filmech Walt Disney, proto byla postava krtka ve své době originální. Postava krtka téměř nemluví, říká jen nemnoho slov a převážně citoslovce (hele, jé, ach jo…), která pro první díly nadabovaly Milerovy dcery. Výjimkou je první film Jak krtek ke kalhotkám přišel, který je mluvený.[1]

Krtek a Panda[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 uzavřela vnučka Zdeňka Milera smlouvu s čínskou televizí CCTV o natáčení nových příběhů Krtečka. Podle Vadima Petrova, který k původním příběhům skládal hudbu, si Zdeněk Miler nepřál, aby se v jeho díle dále pokračovalo.[2][3] Nové díly vznikly už počítačovou 3D technologií a postava krtka v nich oproti předchozím zvyklostem také mluví. Seriál se začal vysílat v Číně. V Česku jeho první díl uvedla TV Barrandov, která patří do skupiny Empresa Media s minoritním čínským vlastníkem, nejprve samostatně u příležitosti státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice koncem března 2016. Filmová kritička Mirka Spáčilová po jeho odvysílání usoudila, že se krtek „chová způsobem, který může ctitele původní postavičky z dílny Zdeňka Milera vyděsit. […] Bez ohledu na okatý politický kontext celého projektu […] i z jediné epizody čiší, že krtek prodal svůj charakter. Je lokajský, upovídaný, nyvý, výtvarně konfekční.“[4] Nový 26dílný seriál se jmenuje Krtek a Panda, v roce 2017 vyšel v Česku na DVD a odvysílala jej stanice Barrandov Plus. V březnu 2019 Vrchní soud v Praze pravomocně rozhodl, že Milerova vnučka nemá ke Krtkovi licenci ani právo poskytovat podlicence dalším výrobcům a smlouva z roku 2011, na základě které tak činila, je neplatná, neboť její obsah není dost určitý.[5][6]

Přesah do ekologie a společenských problémů[editovat | editovat zdroj]

Některé díly disponují někdy až depresivním ekologickým přesahem a jsou jistě k zamyšlení ve spojení se současnou situací. V díle Krtek ve městě můžeme sledovat celý proces výstavby velkoměsta včetně likvidace přírodní krajiny, krtek a ostatní zvířátka se tak ocitají v neznámém prostředí plném nástrah současné civilizace a bezmocně se snaží dosáhnout svých práv a jisté spravedlnosti. Díl Krtek a buldozer ukazuje výstavbu dálnice krajinou, krtkovi se nakonec podaří lstí trasu alespoň mírně odklonit. Lze zmínit i díl Krtek a tranzistor, kdy přítomnost rádia v lese naprosto naruší život jeho obyvatel a také díl Krtek a televizor, ve kterém krtek musí vzdorovat zahradníkovi, který se jej chystá zlikvidovat jako škůdce.

Z biologického hlediska je zajímavý i díl Krtek a maminka, kde je divák svědkem rozmnožovacího chování zajíců včetně porodu a díl Krtek a žabka zase ukazuje rizika silničního provozu a vyzývá k opatrnosti. I v dalších dílech krtek často pomáhá zraněným či osamoceným zvířatům.

Díl Krtek filmová hvězda popisuje moc slávy, která dokáže pohltit každého, kdo se objeví v showbyznysu. Po přepracovanosti krtek nakonec poznává krásu klidu a přírody.

Krteček ve vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Plyšová figurka Krtečka se stala symbolem poslední vesmírné mise raketoplánu Endeavour, která propagovala vědu a vesmírný výzkum všech dětí světa. Mise STS-134 měla být původně zahájena 19. dubna 2011. Start byl odložen a uskutečnil se 16. května téhož roku. Krteček letěl do vesmíru na návrh astronauta A. J. Feustela, jehož manželka má české předky.[7] Dne 1. června v ranních hodinách pak raketoplán Endeavour přistál na Zemi společně s Krtkem. Podruhé vzal astronaut Feustel Krtka do vesmíru 21. března 2018,[8] kdy se pro změnu proletěl v Sojuzu a dělal přes půl roku společnost osazenstvu ISS až do 4. října 2018.[9]

Krteček na cestě kolem světa[editovat | editovat zdroj]

O velké oblíbenosti postavy Krtečka není pochyb. Jako svého maskota pro projekt Naše cesta kolem světa si jej vybrali cestovatelé Pavel Zrzavý a Martina Libřická. Krteček vyrazil společně se svými novými přáteli cestovat 8. února 2015. Svět poznával celkem 527 dní, během kterých procestoval 22 zemí, navštívil stovky míst a poznal mnoho zajímavých kultur. Krtečka si cestovatelé vybrali jako symbol představující domov. Zároveň také chtěli, aby Krteček i nadále inspiroval děti a dospělé, kteří ho mají rádi. Krteček cestoval se svým kamarádem Myšákem, známým jako Gosig Mus.

Díly série[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu O krtkovi.

Mezi lety 19572002 bylo natočeno celkem 49 krátkých snímků v délce od 5 až po 28 minut.

Přesto některé zdroje uvádějí jiný počet dílů. Česká televize uvádí 51 dílů,[10] ale to jen proto, že dva díly má v seznamu dvakrát.

Na Internet Movie Database napočítali 63 dílů a chybějících 14 dílů má pocházet z roku 1998.[11] Ve skutečnosti jsou to krátké skeče, zhruba minutové, které jsou údajně obsaženy na DVD jako bonus. Níže je jejich seznam:

 • Krtek a televize (neplést s dílem Krtek a televizor z roku 1970)
 • Krtek a žabka (shoda jmen s dílem z roku 2002)
 • Krtek – malíř (neplést s dílem Krtek malířem z roku 1972)
 • Krtek a balónek
 • Krtek a dovolená
 • Krtek a domek
 • Krtek a třešně
 • Krtek a šnek
 • Krtek a šperky
 • Krtek a myška (shoda jmen s dílem z roku 1997, také někdy uváděným pod názvem Krtek a potopa)
 • Krtek a krabice
 • Krtek a klobouk
 • Krtek a kouzelník
 • Krtek a kačenka

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Filmy vycházely i pod názvem Krtkova dobrodružství nebo Krtečkova dobrodružství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Novinky. Zemřel tvůrce legendárního Krtečka Zdeněk Miler. Novinky.cz [online]. 2011-11-30 [cit. 2014-11-01]. Dostupné online. 
 2. Novinky. Miler si pokračování Krtka nepřál, řekl k čínským dílům autor hudby Petrov. Novinky.cz [online]. 2014-10-30, rev. 2014-10-30 [cit. 2014-11-01]. Dostupné online. 
 3. LIDOVKY.CZ, ČTK. Krtek a panda? Miler si další díly nepřál, tvrdí skladatel Petrov. Lidovky.cz [online]. 2014-10-31 [cit. 2014-11-01]. Dostupné online. 
 4. SPÁČILOVÁ, Mirka. PRVNÍ DOJMY: Nesu ti český koláč, pando! A tak krtek zůstal v Číně. iDNES.cz [online]. 2016-03-30 [cit. 2016-03-30]. Dostupné online. 
 5. Soud potvrdil, že vnučka výtvarníka Milera nemá licenci ke Krtečkovi. Smlouva byla neurčitá. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2019-03-25]. Dostupné online. 
 6. Končí animovaný projekt Krtek a Panda. Nectí ducha Milerova původního příběhu. iDNES.cz [online]. 2020-11-23 [cit. 2020-11-25]. Dostupné online. 
 7. Česká republika má dalšího astronauta, do vesmíru poletí Krteček. Novinky.cz [online]. 2011-03-22 [cit. 2011-11-30]. Dostupné online. 
 8. STRAKA, Vít. Vesmírní parťáci“ Andrew Feustel a Krteček znova vyrazili na oběžnou dráhu. Astro.cz [online]. 22.3.2018 [cit. 8.2.2019]. Dostupné online. 
 9. Astronaut Feustel je zpět na Zemi. V kosmu hrál tenis, ztratil Krtka a řešil krizi s dírou na stanici. Česká televize [online]. 4.10.2018 [cit. 8.2.2019]. Dostupné online. 
 10. http://www.ceskatelevize.cz/porady/898287-o-krtkovi/dily/
 11. http://www.imdb.com/title/tt0841927/episodes?season=1&ref_=tt_eps_sn_1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]