Krotoszyn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krotoszyn
Krotoszyn układ urbanistyczny 03.JPG
Krotoszyn – znak
znak
Krotoszyn – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška130 m n. m.
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíVelkopolské
OkresKrotoszyn
GminaKrotoszyn
Krotoszyn
Krotoszyn
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha22,6 km²
Počet obyvatel28 804 (2019)
Hustota zalidnění1 277,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.krotoszyn.pl
PSČ63-700
Označení vozidelPKR
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krotoszyn (česky Kratošín, německy Krotoschin, v jidiš קארטשין‎, Kortshin) je město ve středním Polsku. V roce 2005 zde žilo 30 010 obyvatel. Od roku 1999 je město součástí Velkopolského vojvodství, v letech 1975-1998 bylo součástí Kališského vojvodství.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Město Kratošín v tehdejším Kališském vojvodství ve Velkopolské provincii Polského království založil místní šlechtic a účastník bitvy u Grunwaldu, Wierzbięta Krotoski,[1] jemuž v roce 1415 král Vladislav II. Jagellonský udělil městská práva.[2] Zpočátku šlo o tzv. soukromé město vlastněné rodinami Krotoských, Niewieských, Rozdrażewských a Potockých. V roce 1453 město zasáhl velký požár a poté mu král Kazimír IV. udělil nové výsady, zřídil týdenní trh a tři výroční trhy.

Město se rozvíjelo jako oblastní obchodní a řemeslné středisko na křižovatce obchodních cest Kališ - Hlohov a Toruň - Vratislav.[2] Během třicetileté války v roce 1628 se ve městě usadili protestanti z Německa.[1] Během švédské invaze do Polska v roce 1656 Švédové město vyplenili, to se však brzy zotavilo a konání vyhlášených veletrhů bylo obnoveno.

V roce 1793 při druhém dělení Polska bylo území připojeno k Pruskému království, ale již v roce 1807 ho Poláci znovu krátkodobě získali a připojili k Varšavskému vévodství, avšak v roce 1815 bylo znovu připojeno k Prusku.[2] V roce 1871 se stalo součástí Německého císařství a město spadalo pod pruské Poznaňsko (Posen).

Kratošínský hrad se stalo centrem mediatizovaného knížectví vytvořeného v roce 1819 z držení pruské koruny a bylo uděleno knížatům z Thurn-Taxisu jako kompenzace za postoupení pruského poštovního systému a poněmčeno.[1] Během velkopolského povstání v roce 1848 Němci a Židé zaútočili na místní polské úřady a Poláci se museli přesunout do Kožmína. Poláci později, navzdory germanizačním tlakům, založili několik organizací (průmyslovou společnost, družstevní banku a místní pobočku polské gymnastické společnosti Sokół).

Pamětní deska připomínající převzetí vlakového nádraží polskými povstalci v roce 1919

V letech 1918–1919 se mnoho místních obyvatel účastnilo Velkopolského povstání, během něhož povstalci 1. ledna 1919 město osvobodili,[2] téměř dva měsíce po vyhlášení nezávislosti Polska.

1. září 1939, první den invaze do Polska, který byl zároveň začátkem druhé světové války, německá armáda zaútočila také na Kratošín.[1] 2. září Němci bombardovali vlak s polskými civilisty, kteří prchali z Kratošína před Wehrmachtem a zabili 300 osob.[3] 4. září město obsadili. Němci zde založili tranzitní tábor pro polské válečné zajatce a táborem prošlo přes 4 500 polských vojáků. Během německé okupace byla polská populace masově zatýkána,[4] diskriminována, vyhoštění a popravy a území germanizováno. Přesto se místním Polákům podařilo zorganizovat podzemní odbojové hnutí, které zahrnovalo tajné vzdělávání v polštině, skautské jednotky a místní buňku Zemské armády. Město bylo osvobozeno sovětskými jednotkami a místními Poláky v lednu 1945.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Dominantní je obchod s obilím a osivem a nachází se zde sídlo polské pobočky německé firmy Mahle .

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní vztahy[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Kratošín je spojen s:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Dostupné online. 
  2. a b c d Dostupné online. 
  3. Maria Wardzyńska, Był rok 1939. Operacja niemieckiej policji bezpieczeństwa w Polsce. Intelligenzaktion, IPN, Warszawa, 2009, p. 89 (in Polish)
  4. Wardzyńska, Op. cit., p. 116

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Krotoszyn na anglické Wikipedii.