Přeskočit na obsah

Krkavice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Krkavice (Slezské Beskydy).
Tepna: Krkavice
Krční tepny. Gray's Anatomy, 1918
Latinsky arteria carotis communis
Gray 549
Přítok arcus aortae, truncus brachiocephalicus
Větve a. carotis interna, a. carotis externa
Odvodná žíla vnitřní hrdelní žíla

Krkavice (latinsky: arteria carotis), též karotida či přesněji společná karotida (arteria carotis communis), je největší krční tepna. Levá společná karotida (carotis communis sinistra) vychází přímo z oblouku aorty, pravá společná karotida (carotis communis dextra) vyúsťuje z hlavopažního kmene. Proto je pravá karotida kratší, a to právě o délku hlavopažního kmene.[1] Krkavice zásobuje krví velkou část mozku, hlavy a krku. Hlavní tepnou krku je krkavice, naproti tomu hlavní žílou krku je vnitřní hrdelní žíla (vena jugularis interna).

Větvení[editovat | editovat zdroj]

Obě společné krkavice stoupají podél boků průdušnice a jícnu a za štítnou žlázou. V oblasti za horním okrajem štítné chrupavky se dělí na karotidu zevní (arteria carotis externa) a na karotidu vnitřní (arteria carotis interna). Zevní karotida zásobuje především oblast krku a hlavy vyjma mozku. Vnitřní karotida vstupuje do lebeční dutiny a zásobuje velkou část mozku a oko.[1]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Krkavice slouží velmi často k měření pulsu, lze jej nahmatat po stranách hrtanu, zjišťuje se obvykle u lidí v hlubším bezvědomí nebo u lidí v kritickém stavu, kde je puls na zápěstní tepně slabý nebo nehmatný.

V medicíně se může dále používat pro zjištění proudění krve v tepně pomocí Dopplerova ultrazvukového průtokoměru (doppleru) – tento přístroj využívá ultrazvuku k měření krevního tlaku a průtoku. Používá se na tepnách krku a dolních končetin většinou k zjištění průchodnosti tepny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ČIHÁK, Radomír. Anatomie 3. Praha: Grada, 2004. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]