Krišjānis Barons

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krišjānis Barons
Narození19.jul. / 31. října 1835greg.
Struteles muiža
Úmrtí8. března 1923 (ve věku 87 let)
Riga
Místo pohřbeníGreat Cemetery
Povoláníspisovatel, folklorista, publicista a novinář
Alma materTartuská univerzita
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krišjānis Barons (31. října 1835 Strutele8. března 1923 Riga), v Lotyšsku známý také jako Dainu tēvs (Otec lidových písní), byl lotyšský spisovatel, sběratel lidových písní a představitel hnutí Jaunlatvieši (Mladolotyši). Byl jedinou významnou osobností vyobrazenou na lotyšských bankovkách (100 latů).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Skříni lidových písní

Barons je znám především jako autor šestisvazkového díla Latvju dainas, vydaného v letech 18941915, ve kterém nashromáždil 217 996 lotyšských lidových písní (lotyšsky dainas). Oproti všeobecnému přesvědčení však Barons nebyl otcem této myšlenky a nepřepisoval všechny sesbírané texty na malé kartičky, které jsou dnes uloženy ve slavné Skříni lidových písní (Dainu skapis), přestože na mnohých z nich lze opravdu najít Baronsův rukopis. Skříň byla v r. 2001 zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO[1] a od roku 2014 je umístěna v nové budově Lotyšské národní knihovny.[2]

Jeho přínos však zůstává i nadále enormní. Vypracoval systém třídění dain: vzhledem k tomu, že mnohé lotyšské písně existovaly ve více variantách, vybral u každé písně jednu hlavní, ostatní verze pak uvedl v jejich blízkosti pouze ve zkrácené formě zdůrazňující rozdíly. Některé texty také upravil ve snaze získat možné původní, starší znění.

Už v době, kdy Barons pracoval na vydání Latvju dainas, se tradice lidové písně vytratila z každodenního života Lotyšů. V úvodu ke svému dílu píše, že se „prameny paměti národa, jak se zdá, znovu naplnily a po dlouhém období sucha začaly téci". Zdůrazňuje také, že „staré ženy, nejčistší prameny lidových písní, se den za dnem stávají stále vzácnějšími". Barons také poukazuje na Lotyše samotné, kteří s přijetím křesťanství od tradice zpívání lidových písní upustili.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Krišjānis Barons na anglické Wikipedii.

  1. Dainu Skapis - Cabinet of Folksongs | United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. www.unesco.org [online]. [cit. 2019-12-26]. Dostupné online. 
  2. Cabinet of Folksongs (Dainu skapis) | Latvijas Nacionālā bibliotēka. www.lnb.lv [online]. [cit. 2019-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-12-26. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]