Království Thonburi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Království Thonburi
อาณาจักรธนบุรี
Anachak Thonburi
 Ajutthajské království 17671782 Rattanakosinské království 
Vlajka státu
vlajka
geografie
Mapa
Království v roce 1778
obyvatelstvo
thajština (úřední), severní thajština, jižní thajština, laoština, khmerština, šanština, malajština, čínské jazyky, pálijština (náboženský)
státní útvar
photduang
státní útvary a území
předcházející:
Ajutthajské království Ajutthajské království
následující:
Rattanakosinské království Rattanakosinské království

Království Thonburi (thajsky อาณาจักรธนบุรี) bylo hlavní siamské, resp. thajské království existující v letech 17671782 v Jihovýchodní Asii. Navazovalo na Ajutthajské království s hlavním městem Ajutthaja, které zpustošili Barmánci, včetně hlavního města Ajutthaja. Název obnoveného thajského království, založeného díky úspěšné vzpouře proti Barmáncům, je odvozen od nového hlavního města Thonburi (thajsky ธนบุรี).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jeden z památníků oslavujících krále Taksina

Rok 1767 je po dvou barmsko-siamských válkách (15471549 a 17591760) považován za zánik siamského Ajutthajského království. Toho roku byla Barmánci dobyta Ajutthaja, centrum říše a milionová metropole, kterou zcela vyvrátili. Asi 30 000 lidí bylo odvlečeno do zajetí, včetně královské rodiny. Za půl roku sice generál Taksin zorganizoval proti Barmáncům úspěšnou vzpouru a nechal se korunovat králem, ovšem hlavní město bylo natolik zdevastované, že své sídlo přesunul do Thonburi (dnes součást Bangkoku). Království Thonburi trvalo pouze čtrnáct let. V průběhu časového úseku se stihla ještě jedna barmsko-siamská válka (17751776), která dopadla nerozhodně. Taksin byl roku 1782 svými dvořany prohlášen za nepříčetného a zabit. Nová dynastie Čakríů, kterou založil Taksinův hlavní velitel Chao Phraja Čakrí, opět přesunula hlavní město, a to nyní na opačný břeh řeky Čaophraja, do Bangkoku. Tím skončilo siamské království Thonburi a vzniklo království Rattanakosin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thonburi Kingdom na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]