Království Ta-li

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Království Ta-li
大理國
 Ta I-ning 937–1253 Mongolská říše 
geografie
Mapa
Čína koncem 12. století
obyvatelstvo
státní útvar
monarchie
vznik:
937
zánik:
1253
Státní útvary a území
Předcházející:
Ta I-ning Ta I-ning
Nástupnické:
Mongolská říše Mongolská říše
Ukázka čínského písma Tento článek obsahuje čínský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto čínských znaků zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.

Kralovství Ta-li neboli Velké Li (čínsky pchin-jinem Dàlǐguó, znaky zjednodušené 大理国, tradiční 大理國) byl pajský stát v dnešní čínské provincii Jün-nan s hlavním městem Ta-li. Království založil Tuan S'-pching roku 937, zaniklo roku 1253, kdy bylo dobyto armádou Mongolské říše.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Většinu Jün-nanu ovládal od 7. století stát Nan-čao, který zanikl roku 902. Následovaly jej tři krátkodobé státy – Ta Čchang-che (大長和), od roku 928 Ta Tchien-sing (大天興), kterého po několika měsících nahradil Ta I-ning (大義寧).[1] Roku 937 Tuan S'-pching založil stát Ta-li. Kao Šeng-tchaj donutil roku 1095 slabého krále Tuan Čeng-minga k odstoupení a přijetí mnišského stavu, a přejmenoval stát na Ta-čung.

Už následující rok Tuan Čeng-čchun vrátil k moci rod Tuan. V následujícím období, tzv. Pozdního Li (Chou Ta-li, 後大理, či Chou Li-kuo, 後理國) si však rod Kao uchoval rozhodujcí moc.[1]

Základem hospodářství země bylo zemědělství, produktivní zejména v okolí jezera Tien-čch’. Ta-li bylo významné i výrobou železných zbraní a zbroje, lakových výrobků a vývozem plsti a koní. Důležitou roli hrál obchod s Čínou i státy jihovýchodní Asie. Administrativa byla organizována podle místních tradic vycházejících ze vzoru Nan-čaa. Kulturně byla země silně ovlivněna sungskou Čínou, čínské znaky byly používány k zápisům v čínštině i vlastním jazyku. V zemi kvetl buddhismus.[1]

Roku 1253 bylo Ta-li dobyto mongolskou armádou vedenou Kublajem a připojeno k Mongolské říši. Po dvou desetiletích, roku 1274, na jeho místě Mongolové zorganizovali provincii Jün-nan jako část říše Jüan.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kingdom of Dali na anglické Wikipedii.

  1. a b c THEOBALD, Ulrich. Chinaknowledge - a universal guide for China studies [online]. [cit. 2013-05-11]. Kapitola Chinese History - Dali 大理. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]