Královský palác v Bruselu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Královský palác v Bruselu
Paleis brussel2.jpg
Základní informace
Sloh klasicistní architektura a novobaroko
Architekti Ghislain-Joseph Henry, Charles Vander Straeten, Tilman-François Suys, Alphonse Balat, Henri Maquet a Octave Flanneau
Výstavba 1826
Poloha
Adresa Brusel, BelgieBelgie Belgie
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Královský palác v Bruselu, nizozemsky Koninklijk Paleis van Brussel, francouzsky Palais Royal de Bruxelles, je novoklasicistická stavba v belgickém hlavním městě Bruselu, na kopci Coudenberg. Je oficiálním sídlem belgického krále, ale královská rodina většinu času sídlí v zámku Laeken.[1] Palác sousedí s Bruselským parkem, odděluje je Palácové náměstí (Paleizenplein/Place des Palais). Rozsáhlý peristyl způsobuje, že fasáda paláce je rozsáhlejší než fasáda Buckinghamského paláce v Londýně, podlahová plocha však dvakrát menší. Stavební historie místa sahá do 11. století, avšak požár z 3. února 1731 zničil téměř vše, co zde stálo. Jádro dnešního paláce pochází z konce 18. století (stavba začala v roce 1783), současná podoba stavby pochází především z rekonstrukce z počátku 20. století, kterou objednal král Leopold II. Výstavba skončila v roce 1934. Na sochařské výzdobě se podílel François Rude. Král v paláci v současnosti přijímá velvyslance a na Nový rok pořádá banket pro zástupce NATO a EU.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Royal Palace of Brussels na anglické Wikipedii.

  1. Královský palác v Bruselu aneb Kam král chodí do práce. Radynacestu.cz [online]. [cit. 2020-01-05]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]