Přeskočit na obsah

Král komedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Král komedie
Původní názevThe King of Comedy
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka109 min.
Žánrykomedie, drama, krimi
ScénářPaul D. Zimmerman
RežieMartin Scorsese
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleRobert De Niro
Jerry Lewis
Diahnne Abbott
Sandra Bernhard
Shelley Hack
ProdukceArnon Milchan
HudbaRobbie Robertson
KameraFred Schuler
StřihThelma Schoonmaker
Výroba a distribuce
Premiéra18. únor 1983
Produkční společnosti20th Century Studios
Regency Enterprises
Distribuce20th Century Fox
Rozpočet19 miliónů dolarů
OceněníLondon Film Critics Circle Award for Film of the Year (1983)
National Society of Film Critics Award for Best Supporting Actress (1983)
Cena BAFTA za nejlepší původní scénář (1984)
Král komedie na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Král komedie (v americkém originále: The King of Comedy) je americká filmová komedie z roku 1983. Režisérem filmu je Martin Scorsese. Hlavní role ve filmu ztvárnili Robert De Niro, Jerry Lewis, Diahnne Abbott, Sandra Bernhard a Shelley Hack.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Rupert Pupkin je ambiciózní stand-up komik, který se snaží nastartovat svou kariéru. Po setkání s Jerrym Langfordem, úspěšným komikem a moderátorem talk-show, Rupert věří, že konečně přišel jeho průlom. Pokouší se získat místo v Langfordově pořadu, ale je neustále odmítán jeho zaměstnanci, zejména Cathy Longovou, a nakonec i samotným Langfordem. Cestou se Rupert oddává propracovaným a posedlým fantaziím, ve kterých jsou on a Langford kolegové a přátelé.

V naději, že zapůsobí, si Rupert pozve společnici Ritu, aby ho doprovázela, když přijede bez pozvání do Langfordova venkovského sídla. Když se Langford vrátí domů a najde Ruperta a Ritu, jak se zabydlují, rozzlobeně jim řekne, aby odešli. Rupert stále ignoruje Jerryho odmítání a naléhání Rity, dokud Jerry konečně neodpoví, že mu řekl, že mu může zavolat, jen aby se ho zbavil. Rupert se nakonec hořce slibuje pracovat "50krát tvrději" a konečně odchází.

Rupert, vyčerpaný z odmítnutí, zosnuje s pomocí Mashi, další stalkerky, která je Langfordem podobně posedlá, únos. Jako výkupné Rupert požaduje, aby mu bylo dáno úvodní místo v Langfordově pořadu (který hostuje Tony Randall) a aby byl pořad vysílán normálním způsobem. Šéfové televize, právníci a FBI na jeho požadavky přistoupí s tím, že Langford bude po odvysílání pořadu propuštěn. Mezi natáčením pořadu a vysíláním má Masha "rande snů" s Langfordem, který je přivázaný k židli v domě jejích rodičů na Manhattanu. Langford ji pod záminkou svádění přesvědčí, aby ho odvázala, načež se zmocní zbraně, jenže zjistí, že jde o hračkářskou pistoli nabitou vadnými kuličkami. Uštědří Mashe facku, aby ji zkrotil, a prchá do centra města, kde s hněvem sleduje Rupertův kompletní stand-up na řadě televizních obrazovek.

Rupertovo vystoupení je mezitím publikem ve studiu dobře přijato. Ve svém vystoupení popisuje své problémové dětství a současně se směje své situaci. Rupert své vystoupení ukončí přiznáním publiku, že unesl Langforda, aby pronikl do showbyznysu. Zatímco se diváci stále smějí (v domnění, že jde o součást vystoupení), Rupert reaguje slovy: "Zítra zjistíte, že jsem si nedělal legraci a všichni si budete myslet, že jsem blázen. Ale já to vidím takhle: raději být králem na jednu noc než celý život hlupákem." Poté, co ukázal vysílání Ritě v jejím baru, se hrdě podvoluje zatčení, zatímco agenti FBI vyjadřují nelibost nad jeho vtipy.

Film končí reportáží o Rupertově zločinu, jeho šestiletém trestu odnětí svobody a podmínečném propuštění po dvou letech. Reportáž je doplněna sestřihem výkladních skříní nabízejících jeho „dlouho očekávanou“ autobiografií King for a Night (Král na jednu noc). V knize Rupert stále považuje Langforda za svého přítele a mentora a zvažuje několik "lákavých nabídek", včetně komediálních turné a filmové adaptace svých pamětí. Rupert později vystupuje na pódiu v rámci televizního speciálu s živým publikem, kde ho hlasatel nadšeně představuje jako Krále komedie, zatímco se Rupert připravuje na své vystoupení. Hlasatel sedmkrát opakuje „Dámy a pánové, Rupert Pupkin“ nebo podobné variace, zatímco publikum nepřetržitě tleská a Rupert se na ně usmívá, mává jim a klaní se.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Robert De Niro Rupert Pupkin
Jerry Lewis Jerry Langford
Diahnne Abbott Rita Keane
Sandra Bernhard Masha
Shelley Hack Cathy Long
Tony Randall sebe
Ed Herlihy sebe
Martin Scorsese muž v dodávce

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Paul D. Zimmerman získal za scénář k tomuto filmu cenu BAFTA. Na stejnou cenu byli nominováni i Robert De Niro, Jerry Lewis, Martin Scorsese a Thelma Schoonmaker.

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Film získal mezi diváky na největších filmových databázích spíše dobré hodnocení.

  • csfd.cz: 79 %
  • imdb.com: 7,8 z 10
  • fdb.cz: 78,2 %

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The King of Comedy (film) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]