Kozolupy (Vysoký Újezd)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kozolupy
Střed Kozolup s rybníkem a návsí
Střed Kozolup s rybníkem a návsí
Lokalita
Charaktervelká vesnice
ObecVysoký Újezd
OkresBeroun
KrajStředočeský kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel190 (2011)[1]
Katastrální územíKozolupy (4,81 km²)
PSČ267 18
Počet domů77 (2011)[1]
Kozolupy
Kozolupy
Další údaje
Kód části obce71960
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kozolupy jsou velká vesnice patřící k obci Vysoký Újezd. Leží jihovýchodně od Berouna. Katastr obce má 481 ha. Na východě obce teče Karlický potok. V obci teče potok zvaný Stříbrný a na severu potok Patriánek, oba se vlévají do Karlického. Na jihu obce je kopec Kamenný vrch.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1381.[2]

Původně bývaly Kozolupy rozděleny na čtyři části. První část patřila klášteru svatého Tomáše v Praze, druhá část patřila ke hradu Karlštejnu, třetí část patřila k Tachlovicům a čtvrtá část patřila klášteru svatého Jana pod Skalou. Za císaře Zikmunda byly Kozolupy a sousední ves Lužce zapsány Vaňkovi Zelenému z Rakových ve 300 kopách. Po čase však byly ony vsi vráceny v držbu církevní. A když Zikmund byl uznán za českého krále a hrdinní bojovníci na Karlštejně byli odměňováni, byly Kozolupy dne 17. října 1436 zapsány purkrabímu Mikšovi z Lidic. Roku 1581 postoupeny od kláštera ostrovského dva kmetcí grunty v Kozolupech kapitule na hradě pražském za pozemky pod Petřínem. Když správcové zemští před bělohorskou bitvou zabavovali statky všech těch, kteří zůstali věrni císaři, prodali také díl Kozolup, majetek kláštera svatojánského, panu Václavu Homutovi z Harasova, aby tak nabyli peněz na placení vojska proti císaři. V roce 1622 patřily Kozolupy k panství karlštejnskému a toto celé odevzdáno Ferdinandem II. královnám českým. Po zrušení kláštera sv. Jana statky k němu patřící byly v dražbě rozprodány a tak díl Kozolup ke klášteru patřící koupil v roce 1791 hrabě Filip Sweerts-Spork, bývalý majitel svatojanské papírny.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Kozolupy sousedí se vsí Lužce na severu, s Trněným Újezdem na východě, s Bubovicemi na západě a Mořinou na jihu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. 1. díl. Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 94. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]