Kozí kolostrum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kozí kolostrum neboli mateřské mlezivo je cenná přírodní látka, která vzniká během několika hodin po porodu (0 až 72 hodin). U některých savců se jedná o doslova životně důležitou látku, kterou musí mládě bezpodmínečně přijmout. Pokud se tak nestane, jejich imunita funguje jen velmi omezeně a výrazným způsobem roste počet různých onemocnění.

Co kozí kolostrum obsahuje[editovat | editovat zdroj]

Kozí kolostrum je bohaté na lipidy, proteiny a imunologické parametry[1]. Zejména obsahuje vysoké koncentrace imunoglobulinů (IgG, IgA IgM), ale najdeme zde také inzulinu podobný růstový faktor (IGF-1), cytokiny, laktoferin, PRP a další cenné látky. Někdy se však setkáme s chybnou informací, že kozí kolostrum obsahuje také imunoglobuliny jiných tříd (IgE, IgD). Výčet látek v kolostru obsažených je však poměrně obsáhlý. Mnohdy se jedná o nízké koncentrace (minerály, aminokyseliny, vitamíny atd), ale důležitější je v tomto případě spíše celkový součet než výčet jednotlivých složek. Až ten dělá z kolostra zcela jedinečný produkt, který pro nás (savce) vytvořila sama příroda.

Vzácný dar přírody[editovat | editovat zdroj]

Jak již bylo řečeno v úvodu, kozí kolostrum vzniká ve velmi krátkém časovém horizontu. Doslova se jedná o pouhých několik hodin po porodu. Více řekne tato tabulka:

Jakost (kvalita) Stáří
I. < 6 hodin
II. < 12 hodin
III. < 18 hodin
IV. > 24 hodin

Takto krátké časové intervaly v rozdělení kvality a významu pro mládě mají svůj význam. Množství důležitých látek totiž klesá ještě rychleji. Již 24 hodin po porodu obsahuje mlezivo přibližně 50 % imunoglobulinů, které obsahovalo v čase 0. Proto každý zodpovědný výrobce a chovatel poskytne nejprve dostatek kolostra kůzleti a až poté odebere k prodeji. I tento fakt dělá ze skutečného kolostra velmi drahou surovinu, které je možné získat jen omezené (konečné) množství.

Vhodné jako doplněk stravy[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době se stává kozí kolostrum stále oblíbenějším doplňkem stravy. Důvodů je několik. Zejména širší povědomí o jeho existenci, podpora odborné veřejnosti (lékařů a jiných odborníků), či moderní metoda sušení, která uchovává maximum aktivních látek v kolostru obsažených. Jde o metodu sušením mrazem (lyofilizace), která je na rozdíl od pasterace mnohem šetrnější a pravděpodobně jediná správná. V poslední době roste obliba kozího kolostra také u vrcholových sportovců, kteří s kolostrem lépe regenerují a podporují svoji imunitu, která je po většinu času velmi zatížena.

Chuť a vzhled[editovat | editovat zdroj]

Pokud se s kozím mlezivem setkáte, tak nejčastěji v prášku. Důvodem je jednodušší skladování, ale také chuť. Ta je v případě sušeného kolostra příjemně mléčná a barva krémově bílá. Kolostrum lze získat přímo na farmách tekuté nebo mražené.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • RNA-Sequencing for profiling goat milk transcriptome in colostrum and mature milk, Alessandra Crisà, Fabrizio Ferrè, Giovanni Chillemi, Bianca Moioli. BMC Veterinary Research. 2016, 12 (1), 1 – 21. ISSN 1746-6148.
  • Short communication: Goat colostrum quality: Litter size and lactation number effects, T. Romero, M. C. Beltrán, M. Rodríguez, A. Martí De Olives, M. P. Molina. Journal of Dairy Science. 2013, 96 (12), 7526 – 7531. ISSN 0022-0302.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. From goat colostrum to milk: Physical, chemical, and immune evolution from partum to 90 days postpartum, D. Sánchez-Macías, I. Moreno-Indias, N. Castro, A. Morales-delaNuez, A. Argüello. Journal of Dairy Science. 2014, 97 (1), 10 – 16. ISSN 0022-0302.