Kouzelná Líza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kouzelná Líza
482. díl seriálu Simpsonovi
Pův. názevThe Great Simpsina
Číslořada 22
díl 18
Původní TVFox Broadcasting Company
Premiéra10. dubna 2011
Česká TVPrima Cool
Česká premiéra8. září 2011
Tvorba
ScénářMatt Warburton
RežieChris Clements
Prod. kódNABF11
Obsah
Délka22 minut
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Mnoho tváří lásky
Následující →
Zoufalé manželky Tlustého Tonyho
Seznam dílů 22. řady
Seznam dílů seriálu Simpsonovi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kouzelná Líza (v anglickém originále The Great Simpsina) je 18. díl 22. řady (celkem 482.) amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Scénář napsal Matt Warburton a díl režíroval Chris Clements. V USA měl premiéru dne 10. dubna 2011 na stanici Fox Broadcasting Company a v Česku byl poprvé vysílán 8. září 2011 na stanici Prima Cool.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Simpsonovi jdou do sadu, kde si natrhají broskve. Domů se vracejí s mnoha broskvemi, a proto stále jedí různé pokrmy s nimi. Po nějaké době celá rodina (kromě Marge) nechce jíst pouze broskve a ve snaze se jich zbavit Homer vezme Marge na masáž. Mezitím Bart, Líza a Maggie odvezou broskve na různá místa ve městě. Bart se jich zbaví tak, že je dá chlapcům ze školy. Líza se ztratí v opuštěné oblasti. Mýval ji pronásleduje a ona se schová do magického domu. Když ji kouzelník Raymondo ve svém domě najde, povídají si spolu a kouzelník ji učí kouzelnické triky.

Líza předvádí Raymondova kouzla i ve škole a doma. Raymondo Líze důvěřuje a svěří se jí se svým nejtajnějším kouzlem „únik z konve na mléko“. Líza představí tento trik ve škole a při autogramiádě potká pěkného chlapce, který ji okouzlí natolik, že mu tajemství prozradí. Posléze zjistí, že chlapec je synem konkurenčního kouzelníka Cregga Demona, který svého syna využil k vylákání informací. V televizi Demon řekl, že se chystá představit toto neúmyslně vyzrazené kouzlo na světovém šampionátu v kouzlení. Když se to Raymondo dozví, tak nepřijímá Lízinu omluvu a naštvaně jí přikáže opustit jeho dům. Smutná Líza se snaží skoncovat s magií. Naštvaný Homer (kvůli smutku Lízy) jde za Raymondem a požaduje po něm, aby dceři odpustil. Po přemýšlení se Raymondo rozhodne dát Líze šanci. Vyžaduje ale spolupráci na zastavení Demona. Na šampionátu se Demon nechá zavřít do konve na mléko a hrozí, že se utopí. Líza se jej snaží zachránit, ale kouzelníci Ricky Jay, David Copperfield a Penn & Tellerem nahradili falešnou konev na mléko určenou k provedení kouzla za konev skutečnou, takže Cregg Demon nemůže z konve uniknout. V bitvě kouzelníků Demoma zachrání Raymondo tím, že na kouzelníky dopadne nosník. Nakonec Raymondo s Lízou předvedou své kouzlo. Raymondo vdechoval větší množství etheru, aby vyvolal halucinace své zesnulé manželky a bývalé asistentky Esther.

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

V původním americkém vysílání se na díl dívalo asi 4,996 milionu domácností[1] a mezi dospělými ve věku 18–49 let dosáhl ratingu 2,3 a podílu 7,[2] což znamenalo 18% pokles oproti předchozímu dílu.

Eric Hochberger ze serveru TV Fanatic udělil epizodě hodnocení 3,8 z 5 hvězdiček a napsal: „Je to typická Lízina epizoda Simpsonových. Víte, že vás čeká chytrý děj se spoustou srdce, ale ne tolik v oddělení humoru… Celkově byla epizoda zábavná a po celou dobu příjemně plynula, jen jí chyběly vtipnější momenty, na které jsem si během této silné řady zvykl.“.[3]

Rowan Kaiser z The A.V. Clubu udělil Kouzelné Líze hodnocení B− a uvedl: „Dnešní epizoda byla téměř platonickým příkladem toho, jak se moderní Simpsonovi snaží obnovit léta slávy a ne zcela se jim to daří. Má všechny ingredience: podivný, nepodstatný úvod, vyšetřování bizarního aspektu americké kultury a jednu novou postavu/hvězdu, která dočasně změní život jednoho ze Simpsonových… Vtipy většinou sedly, když se objevily, a závěr byl překvapivě milý. Jen to bohužel nebylo podstatné.“.[4]

Patrick D. Gaertner ze serveru Puzzled Pagan napsal: „Na této epizodě se mi líbí spousta věcí. Je to epizoda o Líze, o tom, jak našla novou vášeň, o kouzelnících ze starých časů a hodně se v ní zesměšňoval Criss Angel. To všechno je skvělé. Takže pravděpodobně existovala velká šance, že se mi tento díl bude líbit, ať se děje cokoli, ale využívá všechny tyto skvělé nápady a vytváří z nich opravdu fantastickou epizodu. Na téhle epizodě opravdu není nic, co by se mi nelíbilo, a je to pecka. Kupodivu je to opravdu podobné tomu dílu, v němž se Bart setká se starým kovbojem Buckem McCoyem, doplněné o dědečka, který je ohromen, ale tohle zvládá podobnou premisu mnohem lépe. Líbí se mi, jak Líza přijímá magii, která se zdá být trochu mimo její běžné zájmy, a vztah, který rozkvétá mezi Lízou a Raymondem, je skvělý. Martin Landau podává v roli Raymonda zatraceně dobrý výkon a sledovat, jak se z něj a Lízy stávají nejlepší přátelé a jak pak přemáhají hrůzu Craigga Demona, je zatraceně příjemné.“.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Great Simpsina na anglické Wikipedii.

  1. The Simpsons Park • La série enregistre sa plus basse audience. web.archive.org [online]. 2012-06-26 [cit. 2022-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-06-26. 
  2. TV Ratings Sunday: ‘Cleveland Show’ Up; ‘Family Guy’ Stable; As ‘Brothers & Sisters,’ ‘Celebrity Apprentice,’ ‘Secret Millionaire,’ ‘Simpsons,’ ‘American Dad’ Fall - Ratings | TVbytheNumbers. web.archive.org [online]. 2011-04-14 [cit. 2022-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-04-14. 
  3. HOCHBERGER, Eric. The Simpsons Review: "The Great Simpsina". TV Fanatic [online]. 2011-04-11 [cit. 2022-06-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. "License To Till"/"The Great Simpsina"/"Burger War"/"Tiegs For Two"/"Ship'rect". The A.V. Club [online]. 2011-04-11 [cit. 2022-06-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. GAERTNER, Patrick D. S22 E18 – The Great Simpsina [online]. 2017-06-29 [cit. 2022-06-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]