Přeskočit na obsah

Kotel (Krkonoše)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kotel
Kotel a Kotelní jámy ze silnice na Zlaté návrší
Kotel a Kotelní jámy ze silnice na Zlaté návrší

Vrchol1435 m n. m.
Prominence100 m ↓ rozcestí U Čtyř pánů
Izolace3 km → Vysoké kolo[1]
SeznamyTisícovky v Česku #10
Ultratisícovky #6
Nejprominentnější hory CZ
Hory a kopce Krkonoš #9
Poznámkanejvyšší bod Libereckého kraje a okresu Semily
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříKrkonoše / Krkonošské hřbety / Český hřbet / Západní Český hřbet
Souřadnice
Kotel
Kotel
Horninasvor
PovodíLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kotel (německy Kesselkoppe) je výrazný vrchol ležící v nejvyšším českém pohoří Krkonoše. Nachází se v jejich západní části v okrese Semily v Libereckém kraji, jehož je nejvyšším vrcholem. Nadmořská výška 1435 m n. m. z něj činí 10. nejvyšší horu Česka. V minulosti byla nazývána též Krkonoš a Kokrháč.[2]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o horu, která se nachází 5 km VSV od známého lyžařského střediska Rokytnice nad Jizerou. V okolí se nacházejí jiné výrazné vrcholy, jako např. Lysá hora (1344 m n. m.), Harrachovy kameny (1421 m) nebo Vlčí hřeben (1140 m). Z jihovýchodní strany je obklopen Malou a Velkou Kotelní jámou, které jsou v zimě často ohrožovány lavinami. Jako celé Krkonoše byl Kotel vymodelován hercynským vrásněním a je složen převážně ze svoru.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Kotel je dostupný nejsnáze z Rokytnice nad Jizerou, odkud vede lanovka téměř až na vrchol Lysé hory, a odtud lze pokračovat po úbočí Kotle po červené turistické značce. Samotný vrchol je však nedostupný, jelikož leží v klidovém území Krkonošského národního parku a žádné turistické trasy na vrchol nevedou. Z druhé strany je Kotel dostupný ze Zlatého návrší, na kterém se nachází např. pramen Labe, Labská bouda či mohyla Hanče a Vrbaty na Vrbatově návrší.

Trasy v okolí[editovat | editovat zdroj]

Na svazích Kotle se nacházejí prvorepublikové bunkry (řopíky), jež jsou většinou přístupné. Na úbočí Kotle se rovněž nachází Růženčina zahrádka se záhadným kruhovým valem z kamení. Okolí nabízí mnoho možností k horským výletům. Mezi nejčastější cíle patří pramen Labe, Labská bouda, skály Violík, Sněžné jámy a další. V zimě jsou trasy upravovány rolbou, proto zdejší trasy skýtají i možnost běžeckého lyžování.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]