Přeskočit na obsah

Kostní morfogenetický protein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o proteinu. Další významy jsou uvedeny na stránce BMP (rozcestník).
Protein BMP-2 řazený mezi kostní morfogenetické proteiny

Kostní morfogenetický protein (BMP – bone morphogenetic protein) je označení pro skupinu bílkovin přítomných v kostech, které rozhodujícím způsobem ovlivňují vývoj kosterní soustavy.[1] Řadí se mezi růstové faktory. Vážou se na BMP receptory, podobné TGF-β receptorům.[2]

Funkce jednotlivých BMP se poměrně liší. Jedná se o poměrně nesourodou skupinu i po enzymatické stránce, neboť BMP-1 je proteáza rozkládající prokolagen, čímž umožňuje vznik kolagenu, zatímco zbylé kostní morfogenetické proteiny se řadí do velké skupiny TGF-β (transforming growth factor β). Zmínit je z nich možné protein BMP-4, který ovlivňuje buněčnou smrt buněk neurální lišty, čímž nepřímo reguluje vývoj jistých kostí a svalů. BMP-3 snižuje hustotu kostní hmoty. Jiné BMP ovlivňují např. vývoj zubů.[3]

U octomilky je místo genů BMP přítomná homologická skupina genů, tzv. dpp (decapentaplegic).[3]

  1. MURRAY, Robert K., Daryl K. Granner, Peter A. Mayes, Victor W. Rodwell. Harper's Illustrated Biochemistry. [s.l.]: Lange Medical Books/McGraw-Hill; Medical Publishing Division, 2003. ISBN 0-07-138901-6. 
  2. LODISH, Harvey, et al.. Molecular Cell Biology. New York: W.H. Freedman and Company, 2004. Dostupné online. ISBN 0-7167-4366-3. 
  3. a b RÉDEI, George P. Encyclopedia of Genetics, Genomics, Proteomics, and Informatics. 3rd Edition. vyd. [s.l.]: Springer, 2008. ISBN 978-1-4020-6753-2. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]