Přeskočit na obsah

Kostely milosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kostely milosti se nazývá šest velkých původně evangelických kostelů, které byly vystavěny v 18. století ve Slezsku na základě tzv. exekučního recesu k altranstädské smlouvě (1709).

Název kostelů je odvozen jednak od toho, že byly slezským evangelíkům poskytnuty z milosti císaře Josefa I., jednak od toho, že v jejich výstavbě spatřovali evangelíci zvláštní znamení Boží milosti.

Kostely milosti byly vystavěny v Zaháni, Kožichově, Jelení Hoře, Kamenné Hoře (Landeshutě), Miliči a v Těšíně. Nemohly být z trvanlivého materiálu a nesměly mít věž ani zvony. Čtyři z nich byly vystavěny jako tzv. příhradové stavby.

Dodnes se zachovaly čtyři z těchto kostelů milosti – v Jelení Hoře, Kamenné Hoře, Miliči a v Těšíně. Kostel v Zaháni byl rozebrán roku 1967, zbyla z něj pouze věž; stejně tak z kostela v Kožichově zbyla pouze věž (vystavěná v letech 18261827). Pouze těšínský Ježíšův kostel je dodnes evangelický. Ostatní zachované kostely byly kvůli demografickým změnám v Dolním Slezsku po druhé světové válce převzaty římskokatolickou církví.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]