Kostelec u Jihlavy (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Kostelec u Jihlavy
Staniční budova v Kostelci u Jihlavy
Staniční budova v Kostelci u Jihlavy
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Vysočina
Obec Kostelec u Jihlavy
Souřadnice
Kostelec u Jihlavy (nádraží)
Kostelec u Jihlavy (nádraží)
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 758409
Tratě 225, 227
Nadmořská výška 520 m n. m.
V provozu od 3. listopadu 1887
Zabezpečovací zařízení Poloautomatický blok
Dopravních kolejí 7
Nástupišť (hran) 3 (4)
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostelec u Jihlavy (německy Wolframs) je železniční stanice v západní části obce Kostelec v okrese Jihlava v Kraji Vysočina v těsné blízkosti řeky Jihlavy. Leží na jednokolejných tratích 225 a 227. Stanice je elektrifikovaná (25 kV, 50 Hz AC, trať 225). V obci se dále nachází železniční zastávka Kostelec u Jihlavy masna (trať 227).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována společností Českomoravská transverzální dráha (BMTB), jež usilovala o dostavbu traťového koridoru propojujícího již existující železnice v ose od západních Čech po Trenčianskou Teplou. 3. listopadu 1887 byl zahájen pravidelný provoz v úseku z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy. Vzhled budovy byl vytvořen dle typizovaného architektonického vzoru shodného pro všechna nádraží v majetku BMTB. V areálu nádraží bylo vystavěno též nákladové skladiště. 13. srpna 1898 zprovoznila společnost Místní dráha Kostelec-Telč propojovací trať mezi Kostelcem a Telčí, odkud byl roku 1902 zahájen společností Císařsko-královské státní dráhy (kkStB) provoz do Waldkirchenu v Rakousku.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, kkStB, po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy. Elektrická trakční soustava zde byla dána do provozu 28. května 1980.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde dvě hranová nekrytá a jedno ostrovní kryté nástupiště, k příchodu k vlakům slouží přechody přes kolejiště.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]