Kostel svatého Zachariáše (Benátky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Zachariáše
Místo
StátItálieItálie Itálie
Souřadnice
Map
Základní informace
ZasvěceníZachariáš
Architektonický popis
ArchitektAntonio Gambello a Mauro Codussi
Stavební slohrenesanční architektura
Výstavba9. století a 15. století
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Zachariáše (italsky Chiesa di San Zaccaria) se nachází na náměstí sv. Zachariáše ve čtvrti Castello v Benátkách, asi 300 m východně od baziliky sv. Marka. Jako jeho zakladatel se uvádí legendární svatý Magnus. Komplex budov doplňují bývalý klášter benediktinek, scoletta, původně sýpka, a románsko-gotická zvonice ze 13. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled k hlavnímu oltáři
Oltář s obrazem Nanebevzetí Zachariáše (Jacopo Palma il Giovane) a hroby Zachariáše a sv. Atanasia
Francesco Guardi: Procesí dóžete ve svátek sv. Zachariáše, 1775–1780
Detail anděla oltářního obrazu Giovanni Belliniho

Stavbu inicioval dóže Giustiniano Particiaco v první čtvrtině 9. století, byla založena roku 829. Roku 1105 kostel vyhořel a poté byl několikrát přestavován. Raně středověké substrukce zdiva a krypty se dochovaly. Ke kostelu patřil konvent benediktinek, jeden z nejvýznamnějších ženských klášterů ve městě, až do svého zrušení v roce 1810. Byly do něj přijímány jen dívky ze vznešených šlechtických rodin, představenou kláštera bývala pouze příbuzná dóžete, a ten každoročně s celou signorií pořádal ke kostelu procesí. První abatyše Agostina Morosini údajně vsadila na hlavu prvnímu dóžeti jeho knížecí dóžecí insignii, čapku corno ducale[1] a tento akt se stal tradicí.

Budova[editovat | editovat zdroj]

Současná podoba je z let 14581500. Staviteli byli postupně Antonio di Marco Gambello, Lazzaro di Nicolo a Vernier, sochy tesal Mauro Codussi. Západní fasáda kostela je typickým příkladem benátské renesance s bohatou plastickou dekorací. Gotickou tradici představují jen její proporce, výškové jsou oproti šířkovým nadsazené. V přízemí je bosovaná rustika. Sdružená renesanční okna jsou rytmizována pilastry s dórskými prvky, edikuly určené pro sochy zůstaly prázdné. portál je zakončen segmentovým štítem (lunetou), na vrcholu osazen sochou vzkříšeného Krista s korouhví v levici, mezi čtyřmi anděli s atributy jeho utrpení (s křížem, se sloupem u něhož byl bičován, s Longinovým kopím a s houbou na tyči), nad vchodem je osazena socha svatého Zachariáše od sochaře Alessandra Vittoria. Fasáda byla inspirována kostelem San Michele (Isole).

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Kostel je trojlodní, s úzkými bočními loděmi. Po každé straně hlavního oltáře jsou dvě kaple. Pod kostelem je krypta s hroby osmi dóžat.

  • Hlavní oltář byl dokončen po roce 1483 a údajně jsou do něj zasazeny kameny z Božího hrobu v Jeruzalémě; obrazy kolem oltáře jsou dílem Palma Giovane a Girolama Pellegriniho.

Na stěnách je množství maleb zobrazující život Krista a panny Marie, svatého Zachariáše, několik dalších světců a dějiny kostela. Vytvořili je malíři Antonio Zonco, Daniele Heintz, Giannatonio Fumiani, Giambattista Bissoni, Andrea Celesti, Antonio Zanchi, Antonio Balestra a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. M.Kaminski, Benátky, 2007, s. 420

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]