Kostel svatého Zachariáše (Benátky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Zachariáše
Chiesa di San Zaccaria Venezia.jpg
Místo
Stát ItálieItálie Itálie
Souřadnice
Kostel svatého Zachariáše
Kostel svatého Zachariáše
Architektonický popis
Architekt Antonio Gambello a Mauro Codussi
Stavební sloh renesanční architektura
Výstavba 9. století a 15. století
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Procesí dóžete k Sv. Zachariášovi od Francesca Guardiho

Kostel svatého Zachariáše (italsky Chiesa di San Zaccaria) se nachází na náměstí sv. Zachariáše ve čtvrti Castello v Benátkách, asi 300 m východně od baziliky sv. Marka. Jako jeho zakladatel se uvádí legendární svatý Magnus. Komplex budov doplňují bývalý klášter benediktinek, scoletta, původně sýpka, a zvonice ze 13. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavbu inicioval dóže Giustiniano Particiaco v první polovině 9. století. Roku 1105 kostel vyhořel a poté byl několikrát přestavován. Současná podoba je z let 14581500. Staviteli byli postupně Antonio di Marco Gambello, Lazzaro di Nicolo a Vernier, Mauro Codussi.

Budova[editovat | editovat zdroj]

Na stavbě jsou kombinovány gotické a renesanční prvky. Portál vchodu v průčelí kostela je zakončen sochou svatého Zachariáše vytvořenou Alessandrem Vittoriem. Fasáda s lunetou byla inspirována kostelem San Michele (Isole). Je zdobena basreliéfy a sochami Krista a čtyř andělů, kteří drží kopí, kříž, sloup, houbu a rákos.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Detail oltářního obrazu Giovanni Belliniho
Chiesa di San Zaccaria Venezia 2.jpg

Kostel je trojlodní, s úzkými bočními loděmi. Po každé straně hlavního oltáře jsou dvě kaple. Pod kostelem je krypta s hroby osmi dóžat. Hlavní oltář byl dokončen až po roce 1483 a údajně jsou do něj zasazeny kameny z Božího hrobu v Jeruzalémě; obrazy kolem oltáře jsou dílem Palma Giovane a Girolama Pellegriniho.

Na stěnách stavby je množství maleb zobrazující život Krista a panny Marie, svatého Zachariáše, několik dalších světců a dějiny kostela. Vytvořili je malíři Antonio Zonco, Daniele Heintz, Giannatonio Fumiani, Giambattista Bissoni, Andrea Celesti, Antonio Zanchi, Antonio Balestra a další.

U sakristie na bočním oltáři sv. Jeronýma je obraz od Giovanniho Belliniho Madonna s dítětem a sv. Petrem, Kateřinou, Jeronýmem a Lucií (kolem roku 1505). Krypta byla vyzdobena freskami zobrazujícími apoštoly, svatého Zachariáše a jeho syna, Jana Křtitele. Namalovali je Andrea del Castagno a Francesco da Faenza.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]