Kostel svatého Vintíře (Dobrá Voda)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Vintíře
Kostel
Kostel
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecHartmanice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézečeskobudějovická
VikariátSušice-Nepomuk
FarnostDobrá Voda
Architektonický popis
Výstavba1706-1734
Další informace
Kód památky22475/4-2857 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Vintíře je římskokatolický farní kostel v Dobré Vodě u Hartmanic. Je jediným kostelem na světě zasvěceným Vintířovi.[1]

Historie

Kostel dal v roce 1706 postavit baron František Karel Villani na místě původní dřevěné kaple z roku 1618, která zde podle archeologických výzkumů stála již ve 12. století. Byl postaven do roku 1734, v poslední etapě do roku 1777 byla postavena věž. Po druhé světové válce byl kostel v hraničním pásmu a byl využíván jako stáj a skladiště dělostřeleckých granátů. Obnoven a znovu vysvěcen byl roku 1995, při výročí 950 let od smrti sv. Vintíře.

Interiér

Z původního interiéru se mnoho nezachovalo. Město Hartmanice započalo v devadesátých letech 20. století s jeho renovací. Tehdejší místostarostka města, Zuzana Jonová přišla s návrhem projektu na skleněný oltář, který měl podle její myšlenky svým materiálem navázat na sklářskou tradici Šumavy a připomenout také ve svém ztvárnění postavu patrona kostela, sv. Vintíře.  Zuzana Jonová s tímto návrhem oslovila sklářskou výtvarnici Vladimíru Tesařovou, která se v té době do Dobré Vody přistěhovala. Po konzultacích s diecézí vytvořila pak nový oltář ze skla, o váze 15 tun. Později v její dílně vzniklo daších 14 skleněných plastik křížové cesty, skleněná socha sv. Vintíře v životní velikosti a dvoutunový betlém.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. Dobrá Voda [online]. Vintir-dum.eu [cit. 2016-05-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy