Kostel svatého Václava (Mcely)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Václava ve Mcelích
Kostel svatého Václava ve Mcelích
Kostel svatého Václava ve Mcelích
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský
Okres Mladá Boleslav
Obec Mcely
Souřadnice
Kostel svatého Václava ve Mcelích
Kostel svatého Václava ve Mcelích
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát Mladá Boleslav
Farnost Mcely
Status farní kostel
Užívání pravidelné
Architektonický popis
Stavební sloh gotika, baroko
Typ stavby kostel
Výstavba 14. století
Odkazy
Kód památky 33925/2-1876 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Farní kostel svatého Václava ve Mcelích je původně gotický kostelík zřejmě z roku 1384 s prvky barokní architektury z pozdějších úprav. Kostel stojí na mcelském hřbitově nad farou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o kostele jsou z roku 1384, kdy byl zřejmě vystavěn. V roce 1652 kostel vyhořel, ale již v následujícím roce byl obnoven a oproti původní stavbě doznala změn kostelní loď (architektura) loď.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Interiér kostela
Náhrobek pátera J. A. Rennera

Jednolodní obdélníková stavba kostela svatého Václava s gotickým presbytářem pětiboce uzavřeným se sakristií na severní straně je při příjezdu do obce od Nymburka vidět již z dálky. Barokní portál v jižní straně lodi je z roku 1653. Nad ním je výklenek se sochou svatého Václava z roku 1700. Presbytář je sklenut křížovou žebrovou klenbou a v závěru paprsčitě obloukovitě lomený. Vitrážová okna jsou z roku 1930, vytvořená podle návrhů Cyrila Boudy.

Zvonice[editovat | editovat zdroj]

Vedle kostela je dřevěná hranolovitá Zvonice, samostatně stojící věžovitá stavba se zděným přízemím a dřevěným patrem. Přízemí sloužilo dříve coby márnice.

Ve zvonové stolici v patře zvonice je zavěšen zvon Václav. Ulit byl ze zbytků původního zvonu zničeného požárem, a to v roce 1631 v dílně Václava Hytycha v Mladé Boleslavi. Dříve zde býval ještě menší zvon Vojtěch, který je od doby rekvizice za druhé světové války nezvěstný.

Pod kostelem stojí fara. Na návsi je socha sv. Jana Nepomuckého a krucifix z roku 1830.

Farní kostel stojí na hřbitově nad farou, je orientován směrem k východu a je v gotickém stylu. Presbytář je pětiboce uzavřen, a je zaklenut krásně zachovalou žebrovou klenbou. Hlavní oltář je barokní, s klasicizující mensou. Loď má dřevěný trámový strop.

V kostelní lodi na levé straně bývala ve vitrině soška Madony s Ježíškem. K této sošce se váže událost z roku 1834, kdy vypukl v kostele malý požár. Vitrina značně ohořela, sošce se však nic nestalo, a nějakou dobu se hovořilo o zázraku. Soška byla v kostele až do roku 1991, kdy byla poškozena zloději, a následně pro jistotu přemístěna do diecézního depozitáře v Litoměřicích. Ve vitrině je dnes zarámovaná fotografie sošky.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

V kostele se konají pravidelné bohoslužby v neděli v 7:15 hodin, v sobotu v 8:00 hod.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]