Kostel svatého Porfyria

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Porfyria
Místo
StátPalestinaPalestina Palestina
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevjeruzalémská pravoslavná
Zasvěcenísv. Porfyrius z Gazy
Architektonický popis
Výstavba12. století
Další informace
AdresaGaza, PalestinaPalestina Palestina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Porfyria je pravoslavný kostel v Pásmu Gazy. Kostel je nejstarším používaným v Gaze a bývá označován za jeden z nejstarších kostelů světa. Patří pravoslavné církvi a spadá pod Jeruzalémský patriarchát. Nachází se ve Starém Městě v Gaze a je pojmenován podle sv. Porfyria (347–420), který byl biskupem v Gaze a který je v kostele pochován.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Základy kostela byly položeny zřejmě roku 425, současná stavba ovšem pochází od křižáků, kteří kostel přestavěli v 50. či 60. letech 12. století. V roce 1856 prošel další renovací. Záznamy od 15. století dokládají, že kostel byl zasvěcen nejen sv. Porfyriovi, ale i Panně Marii.

Od roku 2006 se město stalo terčem pravidelného ostřelování ze strany izraelské armády. Tu kostel opakovaně sloužil jako azyl pro civilisty, podle katarského zpravodajského serveru Al-Jazeera English pro křesťany i pro muslimy.

Ve čtvrtek 19. října 2023 během války Izraele s Hamásem však komplex kostela, kde se ukrývalo 400–500 obyvatel Gazy, zasáhly čtyři izraelské bomby. Dle správy kostela bomby zcela zničily minimálně jednu budovu v komplexu kostela a dvě haly vybudované jako příbytek pro uprchlíky. Izraelská armáda uvádí, že mířila na velitelské středisko Hamásu, které se údajně mělo nacházet v sousední budově.[1]

Server Vatican News zveřejnil 20. října článek, podle nějž Světová rada církví útok na kostel sv. Porfyria jednoznačně odsoudila.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Křesťané v Gaze roky balancovali mezi Hamásem a izraelskou blokádou. Odchod z válečné zóny nechystají. Česká televize [online]. 7. prosince 2023. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]