Kostel svatého Petra a Pavla (Malá Úpa)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Petra a Pavla
Kostel svatého Petra a Pavla
Kostel svatého Petra a Pavla
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
ObecMalá Úpa
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézekrálovéhradecká
VikariátTrutnovský
FarnostJanské Lázně
Statusfiliální kostel
Užívánínepravidelné
Zasvěcenísvátek svatých Petra a Pavla
Datum posvěcení22. února 1791
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba180618. října 1807
Další informace
Kód památky24610/6-4581 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Petra a Pavla je římskokatolický, neorientovaný filiální, bývalý farní kostel v Malé Úpě, místní části Dolní Malá Úpa. Patří do farnosti Janské Lázně. Je chráněn jako kulturní památka.[1] Je situován přímo v historickém centru obce, vlevo při komunikaci na Horní Malou Úpu v nadmořské výšce 975 m. V době vzniku byl nejvýše položeným kostelem v Čechách, v současné době je čtvrtým nejvýše položeným kostelem v ČR po kostelech na Kvildě, Božím Daru a kostelu sv. Tomáše u Lipna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

O výstavbě kostela a zřízení lokálie rozhodl římský císař a budoucí český král Josef II., který obec navštívil v doprovodu generála Laudona dne 12. září 1779. Tuto událost připomíná deska s pamětním nápisem a rakouskou orlicí na vítězném oblouku uvnitř kostela. Zároveň místním horalům přislíbil, že se zasadí i o stavbu hřbitova a školy. Kostel byl zasvěcen svatým Petrovi a Pavlovi 22. února 1791. Lokálie byla později povýšena na farnost.

Dne 10. září 1806 ve 20.45 po zásahu bleskem tehdejší dřevěný kostel vyhořel. Škola naproti kostelu požár přečkala. Na místě původního kostela byla okamžitě zahájena výstavba nového, pozdně barokního zděného kostela a 18. října 1809 byla sloužena první mše svatá v novém kostele. Při stém výročí byl na stropním oblouku mezi presbytářem a lodí umístěn pamětní nápis s letopočtem 1791 a rakouskou orlicí. V roce 1889 proběhla větší renovace kostela. Další oprava proběhla za těžkých podmínek v roce 1986.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Zděný jednolodní kostelík obklopený hřbitovem. Obraz patronů kostela zdobí hlavní oltář. Hornickou minulost obce dokládá sv. Barbora a hornický znak na bočním oltáři.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Bohoslužby se konají v neděli od 15.00, jednou měsíčně v době letního času. Nejvýznamnější mše je při svátku patronů kostela.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-02-15]. Identifikátor záznamu 135682 : kostel sv. Petra a Pavla. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]