Kostel svatého Petra a Pavla (Křemýž)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Petra a Pavla
v Křemýži
Kostel svatého Petra a Pavla z jihovýchodu
Kostel svatého Petra a Pavla z jihovýchodu
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
okresTeplice
ObecOhníč
LokalitaKřemýž
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátteplický
FarnostKřemýž
Statusfarní kostel
Užívánípříležitostné
bližší informace:
o bohoslužbách
o programu při NOCI KOSTELŮ
Zasvěcenísvátek svatých Petra a Pavla
Architektonický popis
Typ stavbybaroko
Výstavba1706
Další informace
Kód památky43318/5-2698 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Petra a Pavla je barokní kulturní sakrální památkou ve vesnici Křemýž, která je částí obce Ohníč. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel z roku 1706 byl postaven, současně se zděnou zvonicí, na místě staršího kostela, ze kterého se zachovaly renesanční figurální náhrobky ze 16. století, které jsou osazeny ve vnějších chrámových stěnách. Náhrobky jsou značně sešlé, některé jsou opatřeny letopočtem z roku 1532, 1548, 1572 a 1586.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti se v kostele bohoslužby pravidelně nekonají, kostel je využíván příležitostně, např. při poutních slavnostech nebo pro pořádání koncertů.

V roce 2020 byla provedena první etapa rekonstrukce střechy za 500 tisíc korun a opraveny věžní hodiny coby sponzorský dar jeníkovského hodináře Jana Bitersmanna.[2][3]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jednolodní obdélný kostel s pětiboce ukončeným presbytářem se sakristií a oratoří po stranách. Západní průčelí kostela je členěno mělkým rizalitem, který je převýšený věží. Stěny jsou opatřeny lizénovými rámci.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Vnitřek lodi i presbytář jsou členěny pilastry, které rámují mělké kaple. Prostor je sklenut valeně. Valeně je pak sklenuta i oratoř.

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde hlavní oltář v barokním slohu, který byl doplněn novějšími prvky. Kromě hlavního oltáře jsou v kostele ještě tři další a barokní kazatelna z doby kolem roku 1730. Chrámové lavice a varhany jsou barokní. Umístěné obrazy sv. Jana Nepomuckého, sv. Antonína Paduánského a Panny Marie (Madona) pocházejí z první poloviny 18. století, obraz sv. Barbory z doby okolo roku 1700.

Zvony[editovat | editovat zdroj]

Všechny zvony z průčelní západní věže i ze zvonice byly zrekvírovány. Nacházel se zde zvon od Brikcího z Cimperka z roku 1572, přelitý v roce 1871 Karlem Bellmannem, dva zvony z roku 1676 od Fridricha Michala Schönfelda a další, blíže neurčený zvon bez nápisu. Pouze malý zvon v sanktusníku přečkal válečné rekvizice. Vyrobil ho roku 1714 Jan Baltazar Crommel z Ústí nad Labem. U vchodu do sakristie je zavěšen malý zvonek od téhož zvonaře z roku 1714 s průměrem 15 cm.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-11-13]. Identifikátor záznamu 155601 : Kostel sv. Petra a Pavla, část stojící a archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. KOTYŠAN, Robert. Venkovské farnosti v nelehké době, ale i v naději: Přehled oprav v roce 2020. Farní zpravodaj Teplice. Březen 2021, roč. XXXI, čís. 3, s. 8. 
  3. Římskokatolická farnost Teplice. Fotografie Petr Macek. facebook.com [online]. Farnost Teplice, 2020-12-12 [cit. 2021-03-31]. Zpráva o žehnání hodin na farním facebooku s fotografiemi. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]