Kostel svatého Pavla (Ústí nad Labem)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kostel svatého Pavla
v Ústí nad Labem
pohled na kostel z ulice Winstona Churchilla
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Obec Ústí nad Labem
Souřadnice
Kostel svatého Pavla (Ústí nad Labem) (Česko)
Základní informace
Církev českobratrská evangelická (ČCE),
československá husitská
Seniorát Ústecký (ČCE)
Sbor Ústí nad Labem (ČCE)
Datum posvěcení 1906
Architektonický popis
Architekt Julius Zeissig
Stavební sloh novorománský
Výstavba 1904–1906
Specifikace
Stavební materiál beton, železobeton, keramický obklad
Odkazy
Adresa Horova 12
Ústí n. Labem, 400 01
Ulice Horova
Kód památky 50197/5-5843 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Pavla (také kostel apoštola Pavla, chrám apoštola Pavla či lidově Červený kostel) je evangelický kostelÚstí nad Labem, nacházející se při křižovatce ulic Horova, Bratislavská, Churchillova a Stroupežnického, zasvěcený svatému Pavlovi. O kostel, v němž probíhají pravidelné bohoslužby, se společně starají Českobratrská církev evangelická a Církev československá husitská.

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Základní kámen byl položen 28. září 1904 a samotná výstavba probíhala do roku 1906, kdy byl kostel vysvěcen. Postaven byl v tehdy nejluxusnější ústecké ulici (dnes Churchillova)[1] dle plánů lipského architekta Julia Zeissiganovorománském slohu se secesními prvky. Stavby se zhostila ústecká společnost Alwin Köhler & Co. (mezi její další realizace patřila například ústecká synagoga), a byla při ní použita progresivní technologie v podobě předpjatých příhradových nosníků ze železobetonu (ta se již v té době používala pro stavbu železničních mostů, ale zde byla vůbec poprvé použita pro nosník klenby).[2] Kostel je jednoduchou stavbou s polokruhovou apsidou, půlkruhově zaklenutými okny a věží vysokou čtyřicet metrů. Nad portálem je fronton a nad ním novorománské okno. Nad vchodem a bočních stěnách je dřevěná kruchta, na níž se nachází varhany z hornolužického Budyšína.[3] Oltář je z bílého mramoru. Stavba vyniká cihlově červenou fasádou, kvůli níž se kostelu sv. Pavla začalo lidově říkat Červený kostel. Navzdory všeobecně rozšířené domněnce však budova není z cihel, a na zdech jsou pouze nalepené červené kachlíky připomínající cihly.[4]

Ke sklonku druhé světové války byl kostel lehce poškozen spojeneckým bombardováním města, a v důsledku výbuchu bomby přišel 17. dubna 1945 o všechna původní okna, jež zdobily výjevy ze života Ježíše. Po válce byly všechny německé nápisy zabroušeny či zabíleny.[4] Kostel od té doby spoluvlastní a spravují Českobratrská církev evangelická a Církev československá husitská. V letních měsících v něm obě církve konají pravidelné bohoslužby.[3]

V roce 1998 byl Ministerstvem kultury prohlášen kulturní památkou České republiky.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kostel apoštola Pavla [online]. Hrady.cz [cit. 2014-05-24]. Dostupné online. 
  2. Chrám apoštola Pavla [online]. Ústí///Aussig: architektura severních Čech [cit. 2014-05-24]. Dostupné online. 
  3. a b Ústí nad Labem, kostel apoštola Pavla CČSH – CČE [online]. Noc kostelů [cit. 2014-05-24]. Dostupné online. 
  4. a b LUKÁŠ, Vít. Červený kostel není z cihel, ale z betonu [online]. Ústecký deník, 2014-05-24 [cit. 2014-05-24]. Dostupné online. 
  5. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-05-24]. Identifikátor záznamu 163235 : Kostel apoštola sv. Pavla. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]