Kostel svatého Norberta (Střešovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel sv. Norberta
Kostel sv. Norberta
Kostel sv. Norberta
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ČtvrťStřešovice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézearcidiecéze pražská
VikariátII. pražský vikariát
Farnostfarnost u kostela sv. Norberta Praha - Střešovice
Statusfarní kostel
Datum posvěcení1891
Architektonický popis
ArchitektFrantišek Rožánek
Stavební slohnovorománský
Výstavba18901891
Specifikace
Kapacita100 sedících lidí
Umístění oltářevýchod
Stavební materiálzděný
Další informace
AdresaSibeliova 49/2,
Praha 6,
162 00
UliceSibeliova a Pod kostelem
Oficiální webFarnost Střešovice
Kód památky100452 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Svatého Norberta stojí na návrší ve Střešovicích v Praze 6. Je jednou z dominant této čtvrti. Byl postaven po dosavadní kapli Panny Marie Andělské, jež svou kapacitou nedostačovala. Byl postaven v letech 18891891 jako trojlodní klenutá bazilika s polokruhovou apsidou v novorománském slohu stavitelem Jaroslavem Kuchtou podle projektu architekta Františka Rožánka.[1] Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[2] Týž architekt navrhl také pohřební kapli s márnicí a vstupní branou pro farní hřbitov.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Norberta od jihozápadu
Socha Panny Marie královny (1872)
Kříž před kostelem

Vnitřní výzdoba chrámu sestává ze tří oltářů, řezbářské práce provedl Josef Krejčík, oltářní obrazy sv. Norberta a sv. Heřmana namaloval Jan Heřman, barokní oltářní obraz Panny Marie Sněžné byl přenesen z původní kaple Na Andělce. Varhany postavil pražský varhanář Jindřich Schiffner (1853–1938).[3] Zvony zasvěcené sv. Zikmundovi, sv. Josefovi a malý zvon sanktusový odlil zvonař Arnošt Diepold z Prahy,[4] dva z nich byly zrekvírovány roku 1916. Nové zvony Norbert a Prokop byly zabaveny za 2. světové války. Křížovou cestu namaloval Otakar Vlastimil Voráček (1856–1910)[5] a kostelu ji roku 1898 darovala majitelka Petynky, paní Karolína Kabrnová.[6]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Vstupní část parku před kostelem zdobí dvě sochy: kamenná Panna Maria s dítětem Ježíšem, dílo sochaře Parmy s tesaným letopočtem 1872 na soklu, stávalo "na cestě ku Praze" nedaleko kaple Panny Marie Andělské. Proti němu Boží muka s bronzovou sochou ukřižovaného Krista, na žulovém podstavci je vzadu tesaný pamětní nápis: "1894 IN MEMORIAM J. VANÉK".

Společně s kostelem byla jižně od něj postavena patrová budova fary (Sibeliova čp. 49/2), majiteli stavebních pozemků Velkých Střešovic, stavebníky a provozovateli[7] byli strahovští premonstráti pod vedením generálního opata a zemského preláta Zikmunda Antonína Starého, jak dosvědčuje mimo jiné štukový znak na fasádě fary.

Ke kostelu patřila také kaple, zvaná Střešovická zvonička, v ulici Nad Hradním vodojemem. Roku 1925 byla v Norbertinu zřízena kaple, zasvěcená Božskému Srdci Páně.

Jde o jediný kostel zasvěcený sv. Norbertovi v České republice, ostatní jsou jen kaple. Patrocinium určili stavebníci kostela, premonstráti ze Strahova, kteří ostatky tohoto českého spolupatrona dali přenést z Magdeburku do Prahy a zbudovali mu ve své bazilice barokní sarkofág a kapli. Relikvie sv. Norberta proto mohla být snadno přenesena do hlavního oltáře střešovické novostavby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. B. J. Holub: Odkryté poklady. Praha 1893, s. 71
 2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-03-21]. Identifikátor záznamu 845333808 : Kostel sv. Norberta. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
 3. http://www.varhany.net/zivotopis.php?idv=149324
 4. Jan Bonifác Holub, Odkryté poklady. Praha 1893, s. 66.
 5. https://cs.isabart.org/person/54873/artist
 6. Archivní inventář
 7. B. J. Holub, 1899, s. 71

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • HANSL, František: Smíchovsko a Zbraslavsko, Praha 1899, s. 390–392.
 • HOLUB, Jan Bonifác: Odkryté poklady : paměti děje- a místopisné vikariatního obvodu Libockého v okresu Smíchovském. Praha : Rohlíček a Sievers, 1893, s. 66-67.
 • PODLAHA, Antonín. Posvátná místa království českého : Dějiny a popsání chrámů, kaplí, posvát. soch, klášterů i jiných pomníků katol. víry a nábožnosti v království Českém : díl 5.. Praha: Dědictví sv. Jana Nepomuckého, 1911. Dostupné online. Kapitola Kostel sv. Norberta, s. 3, 6-7. 
 • KROPÁČEK, Zdeněk: Tisíciletý vývoj Prahy 6 - Střešovic; strojopis, Archiv hl. m. Prahy, Praha 1991
 • RŮČKOVÁ, Markéta: Farní úřad u sv. Norberta, Praha 6 - Střešovice, Inventář; Archiv hl. m. Prahy, Praha 2012 2020:Nedostupné