Kostel svatého Mikuláše (Louny)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Mikuláše
v Lounech
Louny01.jpg
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
okres Louny
Obec Louny
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát lounský
Farnost děkanství Louny
Status farní kostel
Užívání bližší informace o bohoslužbách
Architektonický popis
Stavební sloh gotika
Výstavba 1517-1538
Odkazy
Kód památky 42692/5-997 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Mikuláše je římskokatolický farní kostel v Lounech. Jedná se o jedno z vrcholných děl české pozdní gotiky. Je chráněn jako kulturní památka.[1] Národní kulturní památkou pak byl vyhlášen roku 1995.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klenba kostela
Pohled na Louny z ochozu věže
Jeden ze zvonů uvnitř věže
Lounský děkan a první čestný občan města Antonín Pankrác v pozadí s kostelem sv. Mikuláše

Zvukový záznam kostelních zvonů

Polední zvony na kostele svatého Mikuláše

Problémy s přehráváním? Nápověda.

Půdorys (vlevo) a klenba kostela

Byl postaven po požáru 25. března 1517 na místě původního kostela Povýšení svatého Kříže z poloviny 13. století hutí královského architekta Benedikta Rejta. Chrám byl dokončen roku 1538. Chrám je trojlodní, s krouženou klenbou, vnějším opěrným systémem a jehlancovou střechou.

Interiéru dominují tři mohutné dřevěné oltáře. Ty vyřezal v letech 17011706 sochař Jeroným Kohl se svým žákem Františkem Preissem. Autorem konstrukce byl Marek Nonnenmacher a obrazy namaloval Jan Jiří Schummer. Na konci 19. století byl kostel opraven pod vedením Josefa Mockera a počátkem 20. stol. Kamila Hilberta. U hlavního oltáře se v té době uvažovalo o jeho barevném nátěru, nakonec ale zůstal v původní podobě. Hlavní oltář Narození Páně uprostřed je ve stylu konzervativnějšího baroka, dva postranní patří mezi vůbec první akantové oltáře. Všechny tři[zdroj?] jsou prací truhláře Marka Nonnenmachera. Řezba je vyvedena do impozantních detailů, obsahuje mnoho světců a biblických postav, andělů a barokního dekoru.

Dvě z vysokých gotických vitráží s náboženskými motivy byly darovány místními občany z počátku 20. století, ostatní vitráže mají decentní, nefigurativní výplň.

Věž[editovat | editovat zdroj]

Věž chrámu je 60 m vysoká, stavebním materiálem je pískovec. Počet schodů ve schodišťové vížce a uvnitř věže je dohromady asi 180. Ve věži je klenotnice (nepřístupná), kde bývaly umístěny významné městské listiny. Nad touto místností je veřejnosti přístupná část věže, kde visí pět zvonů. Na úrovni ochozu je byt hlásného, kde je možné si prohlédnout část starého kašírovaného betlému.

Duchovní správcové[editovat | editovat zdroj]

Duchovními správci byli například:

  • 18071859 Antonín Pankrác (1782–1859, oblíbená osobnost náboženského i společenského života města, čestné měšťanství v Lounech – titul slavnostně udělen 25. dubna 1841)[3]
  • 19781990 Milan Bezděk
  • od 1992 Werner Horák

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-08-12]. Identifikátor záznamu 154899 : Kostel sv. Mikuláše. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. NP,86
  3. Město Louny. www.mulouny.cz [online]. [cit. 2012-06-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-06-12. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]