Kostel svatého Mikuláše (Čečovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Mikuláše
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Plzeňský
Okres Domažlice
Obec Čečovice
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze plzeňská
Odkazy
Kód památky 18508/4-2048 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Mikuláše je gotický kostel ve vesnici Čečovice v okrese Domažlice.

Historie kostela[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl postaven podle mínění odborníků patrně mezi lety 13301410 na místě staršího pohřebiště poblíž středověké tvrze pánů z Velhartic, kterým tehdy Čečovice patřily. Podle nejnovějších poznatků spadá jeho výstavba do let 1340-1360.

Pro svou důležitost byl kostel v roce 1999 prohlášen za národní kulturní památku. V současnosti se nachází po celkové obnově, rukama restaurátorů prošel i interiér, jehož původní malířská výzdoba se skrývala pod dvanácti vápennými nátěry.

Význam a hodnota[editovat | editovat zdroj]

Kostel je jedním z nejpozoruhodnějších gotických staveb domažlického okresu a je výjimečně pozoruhodným dokladem vrcholně gotické architektury. Architektura kostela má obdobu v řezenské katedrále a v kostele sv. Jana Křtitele v Nabburgu (okres Schwandorf). Předpokládá se, že zdejší kostel je dílem umělců z huti stavějící katedrálu v Řezně.

Architektonické a umělecké pojetí čečovického kostela je v rámci celé tehdejší české stavební produkce zcela unikátní použitým stavebním materiálem, jímž je režná cihla v kombinaci s masivně uplatněnými a dosti náročně provedenými tesanými kamenickými prvky.

Předpokládá se, že při stavbě tohoto cihlového kostela byly použity kamenické články určené pro jinou, podstatně větší a významnější stavbu. Je dokonce možné, že tyto články nebyly tesány v Čechách ale už hotové přivezeny z Bavorska.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]