Kostel svatého Michaela archanděla (Náchod)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel svatého Michaela archanděla
Kostel svatého Michaela archanděla
Místo
Stát Česko
Kraj Královehradecký
Obec Náchod
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Církev římskokatolický
Diecéze královéhradecká
Vikariát Náchod
Farnost Náchod
Datum posvěcení 1716
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 1709-1716
Specifikace
Délka 14,7 m
Šířka 9,3 m
Odkazy
Kód památky 15255/6-1468 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Kostel svatého Michaela archanděla v Náchodě je vystavěn v barokním slohu. Nachází se jihozápadně od náměstí T. G. Masaryka v Komenského ulici, v malém parčíku u budovy náchodského gymnázia. Při rekonstrukcích ulice se dostal pod její úroveň.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl vystavěn mezi lety 1710 a 1716, kdy byl i vysvěcen a kolem kostela na tehdejším předměstí Náchoda vznikl i hřbitov, který byl používán do roku 1856. V roce 1791 za reforem císaře Josefa II. byl kostel zrušen a prodán. Opraven a znovu vysvěcen byl v roce 1846. Od roku 1873 byl školním kostelem a je jím i v současnosti. V roce 1875 byl vybudován nový sanktusník. V kostele měl svou primici náchodský rodák, pozdější biskup litoměřický, národní buditel a učenec p. Josef Hurdálek.

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Kostel je jednoduchá stavba v raně barokním slohu toskánského stylu. Půdorys je obdélníkový, kostel je jednolodní. Průčelí s hlavním vstupem a pískovcovým portálem je obráceno do ulice. V nikách průčelí jsou sochy sv. Václava vlevo a sv. Jana Nepomuckého vpravo od neznámého autora z doby po roce 1742. Sochy byly původně umístěny na mostě přes Metuji směrem z Náchoda na Kladsko. Okna kostela jsou zdobena šambránou. Sedlová střecha je protažena nad apsidu, která má rozměry 7,3 x 5,3 metrů. Kruchta je dřevěná s balustrádou z hranatých kuželek.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Bohoslužba se koná v neděli v 10.15 (dětská).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]