Kostel svatého Michaela archanděla (Jiříkov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Michaela archanděla v Jiříkově
Kostel v roce 2014
Kostel v roce 2014
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecJiříkov
Souřadnice
Kostel svatého Michaela archanděla (Jiříkov) (Česko)
Základní informace
ZasvěceníMichael archanděl
Architektonický popis
ArchitektJindřich Haucke?
Stavební slohbaroko
Výstavba1787
Další informace
Kód památky34300/8-100 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Michaela archanděla v Jiříkově v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji je barokní stavbou z roku 1787. Je zapsán na seznamu kulturních památek.[1] Po roce 2000 zchátralý kostel od římskokatolické církve koupil místní řezbář Jiří Halouzka a zahájil jeho opravy.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled do interiéru

Kostel byl vystavěn v roce 1787 na místě starší stavby z roku 1605. Z této stavby se zachovalo jádro věže. Ještě před polovinou 19. století byla původně plochostropá loď opatřena novým podhledem a zároveň byla upravena okna.

Po roce 2000 vandaly poničený kostel koupil Jiří Halouzka. Kostel měl rozbitá okna, vytrhané píšťaly z varhan i podlahy. Nový majitel z něj nechal vyvézt suť a zasklít okna, vyměnit podlahy i schody na zvonici.[3] Z jediného kusu dřeva vyřezal lustr a také sochy andělů, kteří se vznáší nad oltářem. V kostele pořádá adventní koncerty.[4]

Popis kostela[editovat | editovat zdroj]

Přibližně orientovaná stavba s krátkým, projmutě odsazeným, segmentově ukončeným kněžištěm. K jižní zdi kněžiště přiléhá čtyřboká sakristie. Loď má obdélný půdorys se zaoblenými východními nárožími. V ose západního průčelí vystupuje z hmoty rizalit hranolové věže. Fasády člení sdružené pilastry, které oddělují okna s půlkruhovým záklenkem (dodatečně sníženým do segmentu); fasádu nahoře uzavírá podstřešní římsový vlys.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Kněžiště je zaklenuto pruskou klenbou mezi pasy, dosedajícími na přízední pilíře. V síle východní zdi je umístěn oltářní výklenek zakončený konchou. Sakristie je zaklenuta vaelnou klenbou s výsečemi. Rovný strop lodi, nesený vysokými fabiony s oblými výsečemi, leží na přízedních pilířích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-01-19]. Identifikátor záznamu 146010 : Kostel sv. Michaela Archanděla. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. ŠTAUD, Václav. Betlemářem jsem s vědomím samotného papeže. Katyd.cz [online]. 2011-12-13. Dostupné online. 
  3. OLEJNÍČEK, Ladislav. Záchrana kostela v Jiříkově. Polar.cz [online]. 2008-1-1. Dostupné online. 
  4. OTÁHAL, Dalibor. Poselství z věže vyzvedli horolezci. Deník.cz [online]. 2013-7-13. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]