Kostel svatého Martina (Tožice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Martina
v Tožicích
kostel sv. Martina se hřbitovem
Místo
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Kraj Středočeský
Okres Benešov
Obec Bystřice (okres Benešov)
Souřadnice
Tožice
Tožice
Základní informace
Církev Římskokatolická
Provincie Česká
Diecéze Arcidiecéze pražská
Vikariát Benešovský
Farnost Bystřice u Benešova
Architektonický popis
Stavební sloh románský
Výstavba XII. století
Odkazy
Kód památky 15771/2-50 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filiální římskokatolický kostel svatého Martina na Tožici z 12. století je malá, románská stavba, která má malou obdélníkovou loď, k níž se vpředu připojuje hranolová věž, vzadu pak půlkruhová apsida. Původně mívala loď rovný strop, trámový, teprve asi v šestnáctém století obdržela nynější valenou klenbu s výseky nad okny. Oltář, jejž dal roku 1684 zřídit rytíř Jan Jiří Radecký z Radče, pán na Tvoršovicích pro kostel Ouběnický a byl sem později přenesen. Je na něm obraz sv. Martina na koni, který si usekává část pláště, aby ho dal žebrákovi almužnou. V dlažbě jsou umístěny dva náhrobky členů rytířské rodiny Trmalů z Tožice, někdejších patronů tohoto kostela, oba jsou z roku 1532.

Ve věži jsou tři zvony: prvý, ulitý roku 1617 nákladem panny Alžběty Trmalky z Tožice od Baltazara Hoffmanna, zvonaře v Novém městě pražskémNa Slovanech”, druhý, gotický s latinským nápisem „Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum, benedicta tu in mulieribus et benedictus fructus ventris tui Iesus. Sancta Maria, Mater Dei, ora pro nobis peccatoribus nunc et in hora mortis nostræ. Amen.” - tj. modlitba Zdrávas Maria. Třetí je rovněž gotický, ale bez nápisu. Z kostela pochází gotická bronzová monstrance, o které se v knize Zlatá doba měst českých z roku 1913 zmiňuje Zikmund Winter: Křišťálovou neb skleněnou nádobku na hostii objímá gotický rámec, jenž se na obou stranách rozšiřuje fiálami, pilířky, oblouky v křídla architektonického rázu. Je to jako malý oltář gotický, na noze se rozevírající. Kostel byl dříve kostelem farním, pod farnost bystřickou přešel roku 1419.

V kostele se konají pravidelné bohoslužby, a to každou neděli od 11:30 hodin. Kostel patří pod bystřickou farnost, kterou nyní spravuje dp. ThLic. Antoni Kośmidek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]