Přeskočit na obsah

Kostel svatého Kosmy a Damiána (Emauzy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chrám svatých Kosmy a Damiána
na Novém Městě v Praze
Vstupní část chrámu svatých Kosmy a Damiána z piazzetty Emauzského kláštera
Vstupní část chrámu svatých Kosmy a Damiána z piazzetty Emauzského kláštera
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ČtvrťNové Město
LokalitaEmauzský klášter
Souřadnice
Základní informace
CírkevŘeckokatolická církev v Česku
DiecézeApoštolský exarchát v České republice
Užívánípravidelné
Současný majitelBenediktinské opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích
ZasvěceníKosma a Damián
Architektonický popis
ArchitektKilián Ignác Dientzenhofer
Stavební slohpůvodně gotika, pozdně barokní přestavba
Výstavba1178
Další informace
AdresaVyšehradská 49
Praha 2-Nové Město
12000
Oficiální webhttp://kosmaadamian.blogspot.com/
Kód památky11725/1-1225 (PkMISSezObrWD) (součást památky Emauzský klášter)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple svatých Kosmy a Damiána je raně barokní kostel v areálu Emauzského kláštera (Na Slovanech) dnes sloužící jako řeckokatolický chrám. Původně římskokatolický svatostánek sloužil jako farní kostel někdejší samostatné obce Podskalí. Adresa objektu je Vyšehradská 49, Praha 2-Nové Město, někdy je uváděna též adresa Na Slovanech.

Interiér kostelíka s ikonostasem

Při pohledu od VltavyRašínova nábřeží v rámci komplexu Emauzského kláštera nenápadný kostelík poněkud zaniká, přitom však stojí na posvátném místě české kulturnosti. Současná raně barokní podoba kostela pochází z přestavby v letech 1657-1659.

Interiér kostela je barokní, zaklenutí valeným stropem s barokní stukovou výzdobou. V přední, východní části interiéru stojí ikonostas s obrazy Ježíše Krista a Bohorodičky uprostřed a po stranách vlevo sv. Mikuláš a vpravo sv. Anežka Česká.

Dějiny kostela

[editovat | editovat zdroj]
Kostel svatých Kosmy a Damiána v popředí Emauzského kláštera

Nevelký románský kostelík bývalé pražské osady Podskalí je poprvé zmiňován již v roce 1178, kdy je uváděn jako farní. Podle kroniky měl kostelík s oblibou navštěvovat již kníže Václav a podle jiné pověsti zde měli mši sloužili také svatý Vojtěch a svatý Prokop Sázavský.[1]

V roce 1347 se císař Karel IV. rozhodl založit klášter se slovanskou liturgií, neboť si uvědomoval jedinečnost českých zemí, jako místo společného dědictví západního latinského ritucyrilometodějskou tradicí východní liturgie. Pro tento účel zvolil místo v blízkosti podskalského farního kostelíka. V roce 1372 byl dokončena výstavba benediktinského kláštera zvaného Na Slovanech osazeného slovanskými mnichy z Chorvatska. Do doby dokončení velkého chrámu Panny Marie, sloužil kostel sv. Kosmy a Damiána jako klášterní. Poté malý kostelík po několik let sloužil k lisování vína.[2]

Nejvíce ovšem kostel utrpěl po komunistickém převratu a následných letech reálného socialismu. V letech 2010-2015 proběhla rekonstrukce piazzetty před kostelem.

  1. Kostel na stránkách stovezata.praha.eu. stovezata.praha.eu [online]. [cit. 2016-07-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-06-28. 
  2. Dějiny chrámu sv. Kosmy a Damiána na ukrajinci.cz

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]