Kostel svatého Jana Nepomuckého (Podmokly)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Jana Nepomuckého
v Podmoklech
(Thunovská kaple)
Thunovský pohřební kostel (kaple) od západu
Thunovský pohřební kostel (kaple) od západu
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
okresDěčín
ObecDěčín
LokalitaDěčín VI.
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátděčínský
FarnostDěčín-Podmokly
Statusobecní kostel
Užívánípříležitostné, pouť kolem 15. května
Architektonický popis
ArchitektFriedrich von Schmidt
Stavební slohnovogotika
Výstavba1868-1872
Další informace
Adresaul. U Kaple, Děčín-Chrást
Kód památky37356/5-4102 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jana Nepomuckého (Thunovská kaple) je hrobní[1] sakrální stavbou v Děčíně VI.[2] Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[3] Od roku 2009 je kaple ve správě příspěvkové organizace Zámek Děčín.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Thunovský pohřební kostel (kaple) z boku

Původní poutní barokní poutník kostelík byl v místě postaven v letech 1722-1732[2] z nadšení místních farníků pro blahoslavení nového českého patrona sv. Jana Nepomuckého. Za Josefa II. byl zrušen a později rozebrán. V letech 18681872 na jeho místě nechal hrabě Franz Anton Thun postavit novogotickou kapli s rodinnou hrobkou.[4] Stavitelem byl Josefem Mockerem, který postupoval podle plánů vídeňského architekta Friedricha von Schmidta.[2]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o pseudogotický jednolodní obdélný kostelík s polygonálním presbytářem, příčnou lodí a věží. Oltář pochází z roku 1872. Na terase kolem kostela je řada borokních soch z roku 1732. Sochy jsou dílem místních kamenosochařů, na jejich vytvoření měl být použit kámen z lomů v Oldřichově nebo Bělé u Děčína. V roce 1872 byly sochy upraveny a doplněny (2 byly zničeny). Autorem oltářního obrazu Bolestné matky je Josef Matyáš Trenkwald.[2] Protože sochy jsou v havarijním stavu, jsou postupně snímány a ukládány do vnitřních prostor kaple. Podle možností je prováděna jejich restaurace se záměrem umístit je na jejich původní místa. Pod kaplí se nachází krypta rodu Thun-Hohenstein.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky. Praha: Soukup & David, 2002. 308 s. ISBN 80-7011-708-7. S. 46. 
  2. a b c d POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech A/J, sv. I. Praha: Academia, 1977. 644 s. Kapitola Děčín VI, s. 253. 
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-08-04]. Identifikátor záznamu 149269 : Pohřební kaple sv. Jana Nepomuckého, Thunovská se souborem soch. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  4. a b Noc kostelů 29.05.15. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 2015. 82 s. Noc kostelů Dostupné online. Kapitola Děčín, Thunovská kaple sv. Jana Nepomuckého, s. 17. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]