Kostel svatého Jana Nepomuckého (Cerhenice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Římskokatolický kostel sv. Jana Nepomuckého
Cerhenice, kostel svatého Jana Nepomuckého.jpg
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský kraj
OkresKolín
ObecCerhenice
Souřadnice
Kostel svatého Jana Nepomuckého (Cerhenice) (Česko)
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézepražská
VikariátKolín
FarnostPečky
Užíváníbohoslužby ne 10.45
Datum posvěcení1735
SvětitelAntonín Gottfried Molinari
Architektonický popis
Stavební slohBaroko
Další informace
AdresaCerhenice
UlicePod Beránkem
Kód památky21477/2-3423 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jana Nepomuckého leží v obci Cerhenice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel nechala v roce 1734 vystavět manželka Františka Filipa von Sternberg Leopoldina z rodu Stahrenbergů. Po dostavění byl v roce 1735 vysvěcen poděbradským děkanem Antonínem Gottfriedem Molinarim. Kostel má jedinou loď, která má obdélníkový tvar a je plochostropá. Presbytář je trojboký. Má pouze malou věž. Nad průčelím se nachází znaky rodů Sternbergů i Stahrenbergů.

Vybavení kostela pochází z 30.–40. let 18. století. Hlavní oltář pochází z roku 1753, oba postranní z roku 1736. U hlavního oltáře byl obraz svatého Jana Nepomuckého, který byl zcizen v 90. letech 20. století. Pražský farář Jiří Kusý věnoval kostelu jako náhradu sochu světce. Nad oběma postranními oltáři se nachází barokní kartuše s vyřezávanými reliéfy. Reliéf na evangelní straně zobrazuje Nanebevzetí Panny Marie a na postranních kartuších jsou klanějící se apoštolové. Na evangelní straně je kartuše znázorňující Jana Nepomuckého zpovídajícího královnu. Ta je doplněna postranními kartušemi s mučením sv. Jana a svržení těla svatého Jana z mostu. Uprostřed oltářních stolů se v zasklené skříňce nachází socha Panny Marie a Božského Srdce Páně.

Při opravě kostela v roce 1923 byly barokní ozdoby nahrazeny jednoduchou fasádou. Při bombardování v roce 1945 byl kostel poškozen, a proto musely být stěny staženy ocelovými pruty. V roce 1970 byla opravena fasáda, a v roce 2007 byla vyměněna střešní krytina.

Od roku 2011 probíhá oprava kostela. Kostel byl staticky zajištěn, byly zhotoveny nové vnitřní i vnější fasády a kostel byl odvodněn. K bočním oltářům byly dosazeny nové oltářní stoly, původní se rozpadly. Sochy byly restaurovány a umístěny do zasklených skříněk, kartuše byly ošetřeny proti hmyzu. Mimo tohoto byla ještě rekonstruována elektroinstalace a dosazeno elektrické bezpečnostní zařízení.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-11-27]. Identifikátor záznamu 132367 : Kostel sv. Jana Nepomuckého. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. NERAD, Josef. Kostel sv. Jana Nepomuckého v Cerhenicích. Cerhenické Rozhledy. Roč. 2013, čís. léto, s. 9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]