Kostel svatého Jana Křtitele (Vodňany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hřbitovní kostel svatého Jana Křtitele
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresStrakonice
ObecVodňany
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézečeskobudějovická
Vikariátstrakonický
FarnostVodňany
Statusfiliální kostel
Užívánípříležitostné
ZasvěceníJan Křtitel
Specifikace
Stavební materiálzdivo
Další informace
Kód památky37374/3-4446 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jana Křtitele ve Vodňanech je římskokatolický chrám, stojící u městského parku Jana Pavla II. Je chráněn jako kulturní památka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Jana křtitele

Kostel byl původní špitální a hřbitovní a zmínka byla nepřímá roku 1414. Byla to původně jednoduchá gotická stavba, která stávala uprostřed hřbitova, byla pro nevyhovující technický stav zbořena roku 1843.

Podle jednoho ze starších názorů se kolem původního hřbitovního a špitálního kostela sv. Jana Křtitele rozkládala trhová osada, která předcházela založení města Vodňan v současné lokalitě. V podobě starého kostelíka se dochovalo jen velmi málo zpráv. Špitál s kostelem byl vypálen při dobývání města na podzim roku 1620, obnoven pak byl roku 1644.

Od roku 1690 se na základě povolení pražské arcibiskupské konsistoře začala ve vodňanském kostele sv. Jana Křtitele slavit novověká pouť – v neděli po svátku Narození sv. Jana Křtitele (24. června).

Téměř od nepaměti se kolem kostelíka sv. Jana křtitele rozkládal hřbitov. Hřbitov se upravoval ještě v devadesátých letech 19. století, byl po svém zrušení v osmdesátých letech 20. století přeměněn v pietní park.

V první třetině 19. století se špitální a hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele běžně využíval k církevnímu obřadům, zvláště k pohřebním a zádušním.

Dne 2. září 1844 byl posvěcen a na věži umístěn kříž. Do nového kostela klasicistní varhany podle návrhu Josefa Gartnera z Prahy zhotovil Franz Justl z Českého Krumlova asi r. 1850.

Na jaře 1921 patrně došlo ke krátkodobému zabrání kostela příslušníky československé církve, konečné řešení přinesla až výstavba Husova sboru a jeho otevření na Květnou neděli 5. dubna 1925.

Roku 1928 nechala vodňanská obec jakožto patron pomocí daru kolem 40 000 Kč od městské spořitelny provést důkladnou opravu. Před kostelem stojí kamenný kříž z roku 1847 s novějším korpusem Krista.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Z farních novin. Strana 4,5,6,7.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]