Kostel svatého Jana Evangelisty Na bojišti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Jana Evangelisty
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Slohrománský
Výstavba2. polovina 12. století
Zánik1. polovina 17. století
StavebníkAlžběta Uherská
Pojmenováno poJan Evangelista
Poloha
AdresaKateřinská čp. 465/42, Praha 2 - Nové Město, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky41364/1-2060 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jana Evangelisty Na bojišti byl románský kostel v Praze na Novém Městě v místě dnešního domu čp. 465 v Kateřinské ulici. Odkryt byl při archeologických pracích v letech 1929 a 1982. Pozůstatky kostela jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl postaven před rokem 1183 Alžbětou Uherskou na památku vítězství jejího manžela Bedřicha nad Soběslavem II. na tomto místě v bitvě roku 1179, kterou zvrátil výsledek předchozí bitvy u Loděnice. Za husitských válek byl kostel pobořen a během třicetileté války úplně zanikl.

Bitvu a založení kostela popsal Jarloch (11651228) ve svém díle Letopis Jarlocha, opata kláštera milevského, pokračování Kosmovy kroniky.

Podoba kostela[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Jana vpravo za kostelem sv. Štěpána (Václav Hollar, 1636)

Stavba orientovaná z východu na západ měla obdélnou loď s polokruhovou apsidu na východě, na západní průčelí byla přisazena čtyřboká věž. V jižní zdi prolomený portál vedl do plochostropé lodi, zaklenuté v západní části dvěma poli křížové klenby, střední sloupek pod klenbou nesl tribunu. Základy lodi i věže byly provázané, zdi na nich byly silné 1,7 – 2 metry. Kostelík měl na délku přibližně 10 metrů a na šířku přibližně 7 metrů. V bezprostřední blízkosti kostela nebyly při archeologických pracích zjištěny žádné středověké pohřby.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Helena Olmerová: Výzkum votivního kostela s. Jana na Bojišti. In: Staletá Praha - Pražské vojenské památky. Ročník 17, 1987, s. 71-82.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]