Kostel svatého Jakuba Většího (Jičín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Jakuba Většího
Kostel sv. Jakuba Většího, Valdštejnovo nám., Jičín.JPG
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký
Okres Jičín
Obec Jičín
Souřadnice
Kostel svatého Jakuba Většího
Kostel svatého Jakuba Většího
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze královéhradecká
Vikariát jičínský
Farnost Jičín
Status farní kostel
Architektonický popis
Stavební sloh barokní
Typ stavby kostel
Výstavba 1627
Odkazy
Ulice Valdštejnovo náměstí
Oficiální web https://www.jicin.farnost.cz/kostely
Kód památky 38031/6-1072 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jakuba Většího v Jičíně se nachází v okrese Jičín, Královéhradeckém kraji. Římskokatolický farní kostel náleží pod římskokatolickou farnost Jičín, biskupství královéhradecké. Nachází se na náměstí, poblíž Valdické brány a děkanství. Je propojen barokní chodbou s vedlejším zámkem.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nechal jej postavit Albrecht z Valdštejna vedle svého zámku, na parcelách zbouraných měšťanských domů. Základní kámen byl položen v roce 1627. Architektem byl Giovanni Battista Pieroni, podle jehož návrhu byla stavba na půdorysu řeckého kříže s vložením věžovitých kaplí a předstupujícím pilastrovým průčelím. Stavbu zprvu vedl Andrea Spezza, Valdštejnův dvorní architekt, po jeho úmrtí v roce 1628 převzal vedení stavby Nicolo Sebregondi. Původní záměr stavby jakožto katedrály pro nové biskupství skončil po úmrtí Albrechta z Valdštejna, stavba byla zastavena a kupole spolu se čtyřmi věžemi již nikdy nebyly dokončeny. Ke zprovoznění a následného předání kostelu došlo až v roce 1655. Kostel za dobu své existence dvakrát vyhořel. Poprvé vyhořel v roce 1681, po němž bylo zapotřebí celý vnitřek kostela nově omítnout a v patře byly zřízeny dvě panské oratoře a následně v roce 1701 došlo k vysvěcení kostela. Podruhé v roce 1768, po němž došlo k rozsáhlejším škodám. O rok později došlo k propojení oratoře s panským sídlem a zámkem.[2]

Interiér kostela[editovat | editovat zdroj]

Malby a obrazy[editovat | editovat zdroj]

O vnitřní malby včetně obrazů se postaral malíř rokoka a začínajícího klasicismu Josef Kramolín. Strop kopule je pokryt ilusivní malbou a pod kopulí ve sférických trojúhelnících se nacházejí obrazy evangelistů - Matouše, Marka, Lukáše a Jana. V transeptu se pod římsou nacházejí obrazy čtyř západních církevních otců - sv. Ambrože, sv. Augustina, sv. Řehoře Velikého a sv. Jeronýma.

Hlavní oltářní obraz je nesignovaný a zachycuje bitvu u Clavija roku 844, ve které Ramiro z Leonu porazil Saraceny. Nad vojskem se zjevuje sv. Jakub na bílém koni a dodává Španělům odvahu k boji.

Sochy a oltáře[editovat | editovat zdroj]

Okolo hlavního oltáře se nacházejí sochy v nadživotních velikostech vyobrazující apoštoly sv. Petra a sv. Pavla. U jižních stěn příčné lodi se nacházejí pozdně barokní oltáře Panny Marie a Nejsvětějšího Srdce Páně z řezbářské dílny Jelínků v Kosmonosích. Tyto oltáře jsou vyrobeny z polychromovaného dřeva a umělého mramoru.

Při bočních stěnách kostela, v závěrech transeptu, se nacházejí oltáře sv. Anny a sv. Rodiny. I tato umělecká řezbářské díla zhotovená okolo roku 1770 jsou z dílny Jelínků v Kosmonosích.

Sochy k těmto oltářům byly přidány na začátku 20. století.

Presbytář[editovat | editovat zdroj]

Mramorové desky presbytáře jsou připomínkou obětí Prusko-rakouské v roce 1866 a obětí války mezi Rakouskem-Uherskem a Osmanskou říší v roce 1878.

Varhany[editovat | editovat zdroj]

V kostele se nacházejí pozdně romantické varhany na kůru zhotovené v roce 1903 firmou Emanuel Štěpán Petr z Prahy. V roce 2004 byla zahájená jejich rekonstrukce, která byla dokončená v roce 2018. Rekonstrukce stála 3 500 000 Kč.[3]

Zvony[editovat | editovat zdroj]

Zvony byly do kostela pořízeny až v roce 1992. Jedná se o zvony - Svatý Jakub, Svatý Josef a Paní Zdislava

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kostel sv. Jakuba Většího, Jičín - Církevní stavby - Český ráj - Jičín. www.jicin.org [online]. [cit. 2019-03-14]. Dostupné online. 
  2. Kostely | Římskokatolická farnost - arciděkanství Jičín. www.jicin.farnost.cz [online]. [cit. 2019-03-14]. Dostupné online. 
  3. Adoptujte píšťaly, přispějete na opravu varhanů v kostele sv. Jakuba: Jičín. www.mujicin.cz [online]. [cit. 2019-03-14]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]