Kostel svatého Jakuba Většího (Kunratice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel sv. Jakuba Většího
Praha Kunratice kostel.jpg
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Obec Praha-Kunratice
Souřadnice
Kostel sv. Jakuba Většího
Kostel sv. Jakuba Většího
Základní informace
Církev římskokatolická
Diecéze pražská
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 17301736
Odkazy
Ulice Kostelní náměstí
Oficiální web www.farnostkunratice.cz
Kód památky 40788/1-1683 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel sv. Jakuba Většího v Praze-Kunraticích byl původně raně gotický kostel, avšak do dnešní barokní podoby byl přestavěn v letech 17301736 zásluhou Jana Arnošta Václava Golče (Goltze). Středem tohoto barokního kostela je rozměrná rotunda, která je zaklenutá kopulí s lucernou. Podle historických zápisů 51 loktů dlouhá, 15 loktů vysoká a 20 loktů široká, přičemž 1 loket je cca 52 cm.

Přestože kostel je zasvěcen Jakubu Většímu, nalezneme zde ostatky sv. Jana Římského přivezené Janem Arnoštem Václavem Golčem. Kostel nabízí pět oltářů. Hlavní oltář zdobí sochy Jana Evangelisty, apoštola Filipa nebo svatého Petra.

Interiér kostela je bohatě zdoben barokními plastikami, bohatou vnitřní výzdobou i freskami. V roce 2003 zde byla nainstalována křížová cesta od akademického malíře Vjačeslava Iljušenka.[1]

Okolo kostela obíhá ohradní zeď, která obklopovala bývalý hřbitov. Na místě barokní kostnice byla roku 1867 postavena hrobka rodu Korbů z Weidenheimu v neogotickém slohu.[1] Nový hřbitov byl založen na začátku 20. století severně od kostela.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Oficiální stránky farnosti