Kostel svatého Jakuba (Dolní Olešnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Jakuba
Dolni Olesnice kostel sv Jakuba.JPG
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
ZasvěceníJakub Větší
Další informace
Kód památky25384/6-3461 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jakuba je kostel v Dolní Olešnici. Byl postaven na hřbitově nad osadou roku 1559 jako pozdně gotická a renesanční smíšená stavba na místě staršího gotického kostela. Kostel byl přestavěn roku 1589 asi Carlo Valmadim (sakristie s oratoří a klenba). Kostel byl v roce 1608 rozšířen o věž a roku 1629 o předsíň na severní straně lodi. Na kostele se zachovala téměř neporušená sgrafitová výzdoba.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Tato stavba patří k první Valmadiho sakrální stavbě a její výstavba probíhala téměř celou druhou polovinu 16. století. Kostel je jednolodní orientovaná stavba s polygonálním kněžištěm, západní věží, severní předsíní a jižní sakristií. Patky kleneb dosedají na přízední pilíře. Vrcholy klenby jsou spojeny podélným hřebenem, ve střední části přerušeným geometrickým obrazcem. Presbytář, do lodi otevřený půlkruhovým vítězným obloukem, je sklenut valenou klenbou, jejíž výseče jsou spojeny podélným, vrcholem klenby jsoucím hřebenem. Jižní sakristie s oratoří v patře je uzavřena valenou klenbou s lunetami, severní předsíň s pravoúhlým portálem křížově a podvěží taktéž. Plošná průčelí jsou uzavřena lunetovou římsou obíhající kolem stavby a jsou pokryta sgrafitovou výzdobou. Členěna jsou hrotitými, neprofilovanými okny, která zasahují nepravidelně do lunetové římsy. Výškově je stavba ukončena vysokou sedlovou střechou. Jak již bylo uvedeno, probíhala stavba v několika etapách. V roce 1608 přistavěl Valmadi ke kostelu západní věž, rozdělenou kordonovými římsami na dvě patra.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Zařízení rokokové, z 2. pol. 18. století. Hlavní oltář rámový, s obrazem sv. Jakuba a sochami sv. Petra a Pavla. Na rokokovém bočním oltáři P. Marie panelová skříň s pozdně gotickou sochou P. Marie, kol. r. 1500. Boční oltář sv. Jana Nepomuckého, klasicistní, portálový, sloupový. Křížová cesta rokoková. Ve hřbitovní zdi zazděna původní renesanční brána z r. 1578.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Krkonoše a Podkrkonoší, periodikum, 197?
  • Umělecké památky Čech, díl 1, str. 303, red. E. Poche, nakl. ACADEMIA, Praha 1977

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]