Kostel svatého Františka z Assisi (Podmokly)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Františka z Assisi
v Děčíně-Podmoklech
Kostel sv. Františka z Assisi v Podmoklech
Kostel sv. Františka z Assisi v Podmoklech
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
okres Děčín
Obec Děčín
Lokalita Podmokly
Souřadnice
Kostel svatého Františka z Assisi v Děčíně-Podmoklech
Kostel svatého Františka z Assisi
v Děčíně-Podmoklech
Poloha kostela na mapě České republiky
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát děčínský
Farnost Děčín-Podmokly
Status farní kostel
Užívání bližší informace:
o bohoslužbách
o programu při NOCI KOSTELŮ
Datum posvěcení 1861
Architektonický popis
Výstavba 1856-1858
Další informace
Adresa Husovo náměstí
405 02 Děčín-Podmokly
Oficiální web stránky farnosti
Kód památky 105918 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Františka z Assisi, též kostel svatého Františka Serafinského je sakrální stavbou ve stylu pseudorománské baziliky uprostřed Husova náměstí v Děčíně-Podmoklech, asi 200 metrů od hlavního nádraží. Od 24. října 2016 je kostel chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel svatého Františka v Podmoklech byl postaven v letech 1856-1858 děčínským stavitelem Josefem Perthenem. Vznikl jako chrám pro rychle se rozvíjející obec Podmokly, která byla v blízkosti Pražsko-drážďanské dráhy. Základní kámen byl slavnostně položen 18. srpna 1856. Kostel byl vysvěcený v roce 1861. Farním chrámem se stal roku 1934, do té doby byl filiálním. V letech 1974-1975 byla provedena oprava elektroinstalace a úprava interiéru. V letech 1992-1994 kostel získal novou střechu a fasádu. Od podzimu roku 1999 do dubna roku 2000 byla v kostele postupně pokládána nová dlažba. Dne 19. dubna 2001 byl kostel pro bohoslužby uzavřen, aby mohla být provedena rekonstrukce elektroinstalace, a vnitřek kostela aby byl opraven a vymalován. Ke znovuotevření kostela s novým osvětlením došlo 26. srpna 2001. K 24. říjnu 2016 se kostel stal kulturní památkou České republiky ve smyslu památkového zákona pod rejstříkovým číslem 105918.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Pohled na kostel od východu

Jedná se o pseudorománskou obdélnou jednolodní stavbu s polygonálním presbytářem. K hlavní lodi přiléhají po stranách boční kaple, které jsou naznačené sloupy a výklenkovými vestavbami s pěti oblouky. Románské sloupy, které oddělují výklenky, jsou zdobeny hlavicemi s listy. Strop kostela je plochý s klenutou apsidu pro hlavní oltář. V závěru presbytáře je osazena trojice barevných skleněných vitráží s motivy modlících se andělů od malíře Josefa Führicha.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Součástí interiéru je renesanční oltář z roku 1604 nebo 1605 s pašijovými motivy od freibergského sochaře F. Dittricha, který je ukázkou tzv. saské renesance. Do podmokelského kostela sv. Františka z Assisi byl přesunut v roce 1956 ze zchátralého kostela sv. Michaela archanděla v Krásném Studenci, jehož demolice proběhla v roce 1966. Roku 1958 prošel opravou a dodnes slouží jako hlavní oltář. V kostele jsou rokokové sošky svatého Václava a Zikmunda. Podle J. Führicha autorem obrazů čtrnácti zastavení křížové cesty malovaných olejem je ředitel školy Emil Mauder. Ze zbořeného kostela v Krásném Studenci pochází i kamenná křtitelnice datovaná do druhé poloviny 15. století. Sochy po stěnách kostela jsou novodobé, v boční kapli po pravé straně lodě je umístěn dřevěný polychromovaný oltář Nejsvětějšího Srdce Páně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-12-30]. Identifikátor záznamu 413508576 : Kostel sv. Františka z Assisi, Děčín IV-Podmokly. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]