Kostel svatého Cyrila a Metoděje (Ostrava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Farní kostel
svatého Cyrila a Metoděje

Kostel svatého Cyrila a Metoděje
Místo
Stát Česko
Obec Ostrava, Pustkovec
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze ostravsko-opavská
Děkanát Ostrava
Farnost Ostrava-Pustkovec
Datum posvěcení 6. prosince 1998
Světitel František Lobkowicz
Status farní kostel
Architektonický popis
Výstavba 19971998
Specifikace
Výška 12 m (věž 24 m)
Odkazy
Adresa Pustkovecká 350
708 00  Ostrava-Pustkovec
Oficiální web pustkovec.farnost.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Kostel svatého Cyrila a Metoděje patří mezi nové kostely postavené na území města Ostravy. Nachází se v městském obvodě Pustkovec.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Se stavbou započal porubský farář Josef Gazda na podzim roku 1997 a o rok později, 8. prosince 1998, byl kostel slavnostně vysvěcen biskupem Františkem Lobkowiczem. Kostel byl nejprve filiálním kostelem farnosti Ostrava–Poruba, avšak od 1. ledna 2007, kdy byla zřízena samostatná pustkovecká farnost, se stal farním kostelem.

Interiér kostela

Kostel je postaven na půdorysu řeckého kříže se čtyřmi dominantními prosklenými okenními plochami. Nad vchodem je jedno menší okno ve tvaru široké spáry ve tvaru srpku měsíce. Stěna za oltářem je prostá a obílená, dominantou je velká barokní polychromovaná řezba Krista. Kříž, na kterém visí, má ramena směřující nahoru, což je v křesťanství neobvyklé zejména proto, že stejný tvar má runa Algiz. Celý vnitřní prostor je světlý a vzdušný.

Z dílny řezbáře Josefa Staňka z Bučovic pochází většina vnitřního vybavení kostela: socha Panny Marie, reliéf svatých Cyrila a Metoděje, Křížová cesta, reliéf pod oltářem znázorňující obětování Izáka, sedes s reliéfem zvěstování Páně, věčné světlo nad svatostánkem znázorňující hořící Mojžíšův keř, procesní kříž, stojany na svíce a paškál, víko na křtitelnici se sochou svatého Jana Křtitele i odkládací stůl na liturgické nádoby.

Zvony vyrobil v roce 1998 Josef Tkadlec z Halenkova. Největší zvon se jmenuje svatý Cyril a váží 220 kg, prostřední zvon je svatá Sylvie s vahou 150 kg a poslední zvon byl nazván svatý Metoděj a váží 100 kg. Zavěšeny jsou ve 24 m vysoké zvonici umístěné vedle budovy kostela.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Sakrální objekty v Ostravě-Pustkovci [online]. [cit. 2009-02-07]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]