Kostel svatého Bartoloměje (Teplice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Bartoloměje
(TTO) Kostel svatého Bartoloměje (Teplice) 4.JPG
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Obec Teplice
Souřadnice
Kostel svatého Bartoloměje
Kostel svatého Bartoloměje
Architektonický popis
Architekt Friedrich August Stüler
Stavební sloh pseudorománský
Výstavba 1884
Odkazy
Adresa Teplice, Českobratrská
Ulice Chelčického
Kód památky 43982/5-5266 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Bartoloměje je poblíž centra lázeňského města Teplice, byl postaven v druhé polovině 19. století v pseudorománském slohu. Od roku 1990 je v soukromých rukách a pro církevní účely nevyužíván. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byl postaven z podnětu pruského krále Bedřicha Viléma IV. podle návrhu architekta Friedricha Augusta Stülera v letech 1861 – 1884 a pojmenován St. Bartholomäus-Kirche. O 20 let později byla ke kostelu přistavěna mohutná hranolová věž, díky níž je stavba jednou z dominant města. U kostela je terasa s balustrádami.

Kostel byl původně luteránský, v letech 1945 až 1965 patřil Československé církvi husitské, která jej pojmenovala kostelem Prokopa Holého. Poté připadl městu, které jej prodalo soukromníkovi v roce 1990, který zde otevřel restauraci a diskotéku. Následně byl odprodán (na přelomu první a druhé poloviny 90. let) Teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který kostel zakonzervoval, ale nijak jej nevyužívá.

Na jaře 2013 byl kostel zapojen do akce Noc kostelů. Byla zde prezentace vězeňské kaple, práce kaplanů u vězeňské služby a Církve československé husitské.[2]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Kostel je na návrší nad křižovatkou Chelčického a Českobratrské ulice, zhruba 500 metrů od středu města. Do jmenovaných ulic nezajíždí MHD, je zde možné parkovat autem. Ke kostelu nevede žádná z vyznačených turistických tras. Areál je oplocen a uzamčen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-11-20]. Identifikátor záznamu 156326 : Kostel apoštola Bartoloměje. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Noc kostelů. [s.l.]: Biskupství litoměřické, 2013. Kapitola Teplice, Mírový kostel apoštola Bartoloměje, s. 70. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]