Kostel svaté Máří Magdaleny (Osoblaha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kostel Máří Magdaleny v Osoblaze byl gotický kostel, postavený v 3. čtvrtině 13.stol. Měl mimořádně cenný portál se zdobeným souvislým vlisem naturalisticky provedenýc listů. Později získal titul Děkanský chrám. U kostela byl zřízen hřbitov a bylo zde pohřbíváno zřejmě už ve 14. stol. Renesanční věž kostela pocházela z počátku 17. století.[1]

Protože po II. světové válce následoval odsun německých obyvatel a neúplné dosídlení, byly v rámci odstraňování trosek často zbořeny i domy, které by jinak byly opravitelné. Děkanský kostel sv. Máří Magdaleny zůstal po válce bez klenby s částečně zříceným obvodovým zdivem. Zachovaná zůstala věž polygonálně zakočená s portálem. Portál byl začleněn mezi 47 památek první kategorie jako jediná zachovalá výtvarně hodnotná součást raně gotických kostelů v bývalém Ostravském kraji.[1] V roce 1962 byly odstřeleny, bez vědomí orgánů památkové péče,[1] i trosky městského kostela.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ŠKOPÁN, Dalibor. Zaniklé obce a objekty po roce 1945; Osoblaha - škola, děkanství, chrám sv. Maří Magdaleny [online]. 2012-03-09 [cit. 2013-03-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]