Kostel svaté Anny (Šenkvice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svaté Anny
Kostel svaté Anny
Kostel svaté Anny
Místo
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Základní informace
Provincie Západní provincie
Diecéze Bratislavská arcidiecéze
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Anny je římskokatolický chrám, nacházející se v obci Šenkvice v okrese Pezinok. Farnost patří do bratislavské arcidiecéze.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o kostele v obci pocházejí z roku 1390, kdy vikář ostřihomského arcibiskupa Leonarda de Pensauro vzpomíná farnost Šenkvice pod dobovým názvem SANKAWYCH. Jeho vznik se předpokládá kolem roku 1350.

Absence zpráv o obci mezi lety 14621557 potvrzuje domněnky o opuštění území. Noví osadníci z okolí chorvatské Kostajnice, kteří byli vyhnáni nájezdy Turků, začali stavět na ruinách starého nový, větší kostel. Následně se Šenkvice staly v roce 1584 farností. Prvním knězem nové farnosti byl pravděpodobně Matej Sosic.

Kolem roku 1618 začal Ján Janič s rozšiřováním a renesanční přestavbou kostela, kterému přibyla věž i 4 metry vysoké hradby na ochranu před loupeživými nájezdy tureckých vojenských oddílů. Turci v této době plenili vesnice jihozápadního Slovenska.[zdroj?]

Kostel byl vysvěcen csanádským biskupem a zasvěcen Svaté Anně3. dubna 1672. Během následujících let se na jeho vzhledu změnilo jen vybavení kostela, když přibyly varhany a byly vyrobeny nové mešní pomůcky a roucha. V roce 1766 kostel vyhořel a v roce 1783 byl obnoven do dnešní podoby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kostol svätej Anny (Šenkvice) na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Šenkvice, autoři: Ján Milan Dubovský, Henrich Lančarič, Ľubomíra Žáková

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]