Kostel Povýšení svatého Kříže (Česká Lípa)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Povýšení svatého Kříže
v České Lípě
Česká Lípa kostel Povýšení 1.JPG
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Liberecký kraj
Obec Česká Lípa
Souřadnice
Kostel Povýšení svatého Kříže (Česká Lípa) (Česko)
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát českolipský
Farnost Česká Lípa – in urbe
Status farní kostel
Užívání bližší informace o bohoslužbách
Architektonický popis
Stavební sloh gotika
Výstavba 14. století
Specifikace
Stavební materiál kámen
Odkazy
Adresa Česká Lípa, Moskevská
Kód památky 29320/5-2774 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Povýšení svatého Kříže (někdy jen kostel svatého Kříže) je původně gotická budova ze 14. století. V době svého vzniku stál na předměstí České Lípy, dnes je však nejstarším zachovalým kostelem ve městě. Stojí v Moskevské ulici pod hřbitovem.

Majitelem a správcem objektu je římskokatolická církev, konkrétně farnost – děkanství Česká Lípa, ve 2. dekádě 21. století je propůjčen k bohoslužbám Pravoslavné církevní obcí v České Lípě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Socha žehnajícího Ježíše od Emanuela Maxe ve vstupní části kostela

Přesné datum založení kostela ani jméno stavitele známy nejsou, jsou domněnky o staviteli Petru Parléřovi. Nejstarší písemná zmínka o jeho existenci pochází z roku 1389. Tehdy Hynek Berka z Dubé, majitel České Lípy, prodal purkmistrovi Hynkovi z Weitmile a konšelům tzv. nadání k hlavnímu oltáři na předměstí lipském[1] (tedy již existující kostel).

Osvícený kostel v Moskevské ulici

V roce 1426 město postihl velký požár, při němž vyhořel i kostel. Po delším čase se jej podařilo opravit, vysvěcen byl až roku 1490.

V 16. století zde kázali nekatoličtí kněží, v roce 1622 jej zpět pro katolíky získal Albrecht z Valdštejna. Kostel sloužil jako hřbitovní, hřbitov je 200 metrů ve svahu nad ním.

Požár města v roce 1787 kostel přestál a stal se kostelem farním. V 19. století byl několikrát opravován. V letech 18991897 byl kostel rozsáhle upraven v neogotickém slohu Josefem Mockerem po předchozím podrobném průzkumu a zachovaném zakreslení,[2] znovu byl vysvěcen 19. září 1897 litoměřickým biskupem Schoblem.

V roce 1937 byl kostel vybaven elektrickým osvětlením, dřevěný strop byl ozdoben eucharistickými symboly.

Dne 3. května 1965 byl kostel zapsán do celostátního seznamu kulturních památek pod číslem 29320/5-2774.[3]

Od roku 2002 je kostel katolickou farností propůjčován k bohoslužbám pravoslavné církvi (bývají zpravidla jednou za dva týdny). Katolické bohoslužby jsou v kostele pravidelně 2× ročně (14. září a 2. listopadu), jinak jsou z kostela vypravovány pouze pohřby.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kostel je gotickou jednolodní stavbou. Má odsazený presbytář s hvězdovou křížovou klenbou krytý sedlovou střechou. U severního boku presbytáře je novogotická sakristie. Západní předsíň je otevřená pětiboká s žebrovou klenbou. V bocích byly portály, severní byl v 19. století zazděn.

Hlavní loď kostela má kazetový strop z roku 1675. Část vnitřního zařízení byla získána z kostela sv. Mikuláše na Starém Městě pražském (např. chórové lavice v presbytáři, zdobené napodobeninami děl Albrechta Dürera). Na zdech kostela jsou erby rodů, spojených s historií kostela. Je zde erb Berků a menší erb pánů z Kunštátu, jejich příbuzných. Na vnější zdi kostela je rovněž několik náhrobníků, např. historizující epitaf rodiny Elbelů[4] (z této rodiny pocházel např. opat kláštera cisterciáků v Oseku, Mauritius Elbel).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PANÁČEK, Jaroslav; GABRIEL, František. Kostel sv. Kříže na českolipském předměstí. Bezděz, vlastivědný sborník Českolipska. 1997, roč. 6, s. 19. ISBN 80-901955-2-0. 
  2. Bezděz, vlastivědný sborník Českolipska, 1997, s. 23
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-26]. Identifikátor záznamu 140691 : Kostel sv. Kříže. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  4. PANÁČEK, Jaroslav; PANÁČEK, Michal. Kostely v České Lípě, ISBN 978-80-260-4688-2, str. 19

Související článek[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]