Kostel Panny Marie Sněžné (Sněžná)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Panny Marie Sněžné
ve Sněžné
Závěr kostela P. Marie Sněžné ve Sněžné
Závěr kostela P. Marie Sněžné ve Sněžné
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Děčín
Obec Krásná Lípa
Lokalita Sněžná
Souřadnice
Kostel Panny Marie Sněžné ve Sněžné
Kostel
Panny Marie Sněžné
ve Sněžné
Poloha kostela na mapě České republiky
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát děčínský
Farnost Sněžná u Krásné Lípy
Status farní kostel
Užívání bližší informace o bohoslužbách
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 1732 a 1847
Odkazy
Kód památky 23752/5-4079 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poutní[1] kostel Panny Marie Sněžné ve Sněžné (něm. Schnauhübel) na ostrohu nad řekou Křinicí je barokní sakrální stavba z roku 1732.[2] Poutní místo poskytuje výhled na východní část Českého Švýcarska. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel P. Marie Sněžné z boku

Toto poutní místo bylo navštěvováno poutníky již v první polovině 18. století. Manželé Johann Christoph a Anna Liebschovi nechali roku 1732 postavit na vrcholu ostrohu nad údolím Křinice rozměrnou kapli. Z té se stalo vyhledávané poutí místo a proto byly v roce 1847 přistavěna loď, čím kaple dostala parametry kostela. Znovu byl navštěvován poutníky na všechny mariánské svátky, ale od 19. století byla pouť omezena na 5. srpna (svátek Panny Marie Sněžné). Když došlo v roce 1851 ke kanonickému zřízení farnosti,[4] byl západně od kostela zřízen i hřbitov a kostel se stal farním. Ať do začátku 20. století byla pouť četně navštěvována.[5][6] Poutní tradice byla přerušena po roce 1945, postupně se začala obnovovat v závěru 20. století, kdy došlo i k obnově interiéru kostela. Exteriér je ve 21. století v poměrně dobrém stavu.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Kostel je barokní, jednolodní a obdélný.[1] Je dílem lipovského stavitele Zachariase Hoffmanna, který jej postavil podle vlastních plánů. Ukončen je užším obdélným, polokruhem ukončeným presbytářem. Po severní straně se nachází obdélná sakristie. Vně kostela jsou lizénové rámce a obdélná, segmentem ukončená okna. Presbytář má valenou klenbu s lunetami. Loď kostela má plochý strop a dřevěnou tříramennou emporu.[2] Zařízení kostela pochází z 19. století. Při presbytáři se nachází pískovcový náhrobní kámen s reliéfovou výzdobou z roku 1732.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MACEK Jaroslav, 950 let litoměřické kapituly, Karmelitánské nakladatelství, Kostelní Vydří 1997, ISBN 978-80-7195-121-6, str. 253
  2. a b POCHE, Emanuel, a kol. Umělecké památky Čech P/Š. 1. vyd. Praha: Academia, 1980. 540 s. Kapitola Sněžná /Děčín/, s. 378. 
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-07-16]. Identifikátor záznamu 134769 : Kostel Panny Marie Sněžné, Sněžná. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  4. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 176. 
  5. ENDLER, Franz Johann. Das soziale Wirken der katholischen Kirche in der Diözese Leitmeritz (Königreich Böhmen). Vídeň: Mayer & Komp., 1903. S. 417. (němčina) 
  6. HOPPE, Alfred. Des Österreichers Wallfahrtsorte. Vídeň: St. Norbertus-Verlag, 1913. S. 917. (němčina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]