Kostel Paluküla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Paluküla
Paluküla kirik. Vaade ülevalt.jpg
Místo
Stát EstonskoEstonsko Estonsko
Souřadnice
Architektonický popis
Stavební sloh neogotika
Typ stavby kostel
Specifikace
Kapacita 100
Výška 29 m (věž)
Další informace
Kód památky 23605
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Paluküla stojí ve vesnici Pühalepa v kraji Hiiumaa v Estonsku.

Kostel je zapsán v seznamu kulturních památek Estonska od roku 1999 pod číslem 23605.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl postaven v roce 1820 pro rodinu barona Ungern-Sternberg jako hřbitovní kostel. Pro vysokou hladinu spodní vody nebylo možné vystavět v kostele pohřební krypty pod úrovní terénu, a tak se záměru sešlo. Kolem kostela nebyl hřbitov ani fara, proto se stal filiálním kostelem farního kostela v Kärdla do roku 1939. Po anexi ostrova Hiiumana Sovětským svazem a jeho proměnou ve vojenskou zónu byl kostel používán jako sklad vojenského materiálu. Po ukončení druhé světové války byl opět využíván jako sklad a věž jako pozorovatelna. Kostel chátral, v roce 1989 vyhořela věž kostela. Věž byla opravena v roce 1994 a v roce 1996 postavena střecha.[2]

V průběhu doby věž sloužila jako denní námořní navigační bod spolu s majákem Hiiessaare. Mezi těmito body je vzdálenost 2580 metrů s cílovým azimutem 229,6°. V estonském číselném seznamu majáků je zanesen pod číslem 626.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednolodní orientovaná zděná stavba s masivními zdmi zakončená trojbokým závěrem. Střecha lodi je sedlová, krytá červenými taškami. K západnímu průčelí je přistavěna věž. Hranolová věž na čtvercovém půdorysu přechází do šestibokého hranolu a je ukončena prolomenou jehlanovou střechou. Okapní strany kostela měly prolomeny tři vysoká okna s novogotickým obloukem, z nichž jsou krajní okna zazděná. Závěr byl osvětlen stejně provedenými dvěma okny, z nichž okno na jižní straně je zazděno. Pod vysokými okny byla prolomena obdélná okna k osvětlení podsklepení kostela. Krypty (podsklepení) jsou vyvedeny nad úroveň terénu, podlaha kostela je vyvýšená a vchází se na ni po schodech z podvěží. Vchod s lomeným obloukem je umístěn v západní stěně věže. Věž má čtyři zvonová okna. V kostele bylo místo pro sto věřících.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Paluküla Church na anglické Wikipedii a Paluküla kirik na estonské Wikipedii.

  1. 23605 Paluküla kirik • Mälestised. register.muinas.ee [online]. [cit. 2018-10-26]. Dostupné online. (estonsky) 
  2. Hiiumaa - Official tourist general info - Churches of Hiiumaa. www.hiiumaa.ee [online]. [cit. 2018-10-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-09-10. (anglicky) 
  3. Navigatsioonimärgi 626, Paluküla kirik andmed. nma.vta.ee [online]. [cit. 2018-10-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-10-27. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]