Kostel Orsanmichele

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Orsanmichele
Orsanmichele - pohled z Via de Lamberti
Orsanmichele - pohled z Via de Lamberti
Místo
Stát ItálieItálie Itálie
Souřadnice
Kostel Orsanmichele
Kostel Orsanmichele
Architektonický popis
Architekt Simone Talenti
Stavební sloh gotická architektura
Výstavba 1337
Odkazy
Oficiální web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Orsanmichele stojí ve Florencii na Via dei Calzaiuoli, pěší zóně, která spojuje Piazza della Signoria s Piazza del Duomo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně stával na tomto místě kostel sv. Michala v zahradách - S.Michele in Orto. Po jeho zániku zde vystavěl v letech 1284 - 1291 Arnolfo di Cambio špýchar, který byl již roku 1302 zničen požárem. Roku 1337 přinutila florentská signorie cechy k nové výstavbě. Tak vznikla současná čtvercová gotická budova, podobná věži, s podloubím, které bylo určeno pro trh s obilím. Zázračný obraz, který se tu dochoval, však stále přitahoval množství poutníků. Proto byl roku 1361 trh s obilím zrušen a budova postupně přeměněna na kostel, který získal zkomolením názvu původního svatostánku pojmenování Orsanmichele. Horní patra dále sloužila jako sýpka - obilí zde bylo ukládáno až do 16.století. Dnes se tu nacházejí výstavní prostory.

Nani di Banco: Čtyři mučedníci

Sochařská výzdoba fasády[editovat | editovat zdroj]

Ve zdech kostela bylo vybudováno 14 výklenků, v nichž stojí sochy patronů tehdejších florentských cechů. Od vchodu doprava to jsou:

Lorenzo Ghiberti: Svatý Štěpán:
  • Nanni di Banco: Čtyři mučedníci (1410–1415); mramor, výška 184 cm; sousoší vzniklo na zakázku cechu kameníků a řezbářů. Zobrazuje Cladia, Castora, Symphrosiana a Nicosrata, umučené v Římě za vlády císaře Diokleciána.
Andrea Orcagno: Tabernákl

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Kostel je dvojlodní. Na sloupech a klenbách jsou fresky z počátku 15. století. Vitráže v oknech zobrazují scény ze života Panny Marie. V pravé lodi je umístěn mramorový tabernákl z roku 1359 od Andrey Orcagny, který rámuje obraz Bernarda Daddiho Madonna s Dítětem z roku 1347. V levé lodi se nachází oltář Svaté Anny, mramorové sousoší od Francesca da Sangalla z roku 1526.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Catling, Christopher: Florence and Tuscany, 2005