Kostel Orsanmichele

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel Orsanmichele
Orsanmichele - pohled z Via de Lamberti
Místo
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Specifikace
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Kostel Orsanmichele stojí ve Florencii na Via dei Calzaiuoli, pěší zóně, která spojuje Piazza della Signoria s Piazza del Duomo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně stával na tomto místě kostel sv. Michala v zahradách - S.Michele in Orto. Po jeho zániku zde vystavěl v letech 1284 - 1291 Arnolfo di Cambio špýchar, který byl již roku 1302 zničen požárem. Roku 1337 přinutila florentská signorie cechy k nové výstavbě. Tak vznikla současná čtvercová gotická budova, podobná věži, s podloubím, které bylo určeno pro trh s obilím. Zázračný obraz, který se tu dochoval, však stále přitahoval množství poutníků. Proto byl roku 1361 trh s obilím zrušen a budova postupně přeměněna na kostel, který získal zkomolením názvu původního svatostánku pojmenování Orsanmichele. Horní patra dále sloužila jako sýpka - obilí zde bylo ukládáno až do 16.století. Dnes se tu nacházejí výstavní prostory.

Nani di Banco: Čtyři mučedníci

Sochařská výzdoba fasády[editovat | editovat zdroj]

Ve zdech kostela bylo vybudováno 14 výklenků, v nichž stojí sochy patronů tehdejších florentských cechů. Od vchodu doprava to jsou:

Lorenzo Ghiberti: Svatý Štěpán:
  • Nanni di Banco: Čtyři mučedníci (1410–1415); mramor, výška 184 cm; sousoší vzniklo na zakázku cechu kameníků a řezbářů. Zobrazuje Cladia, Castora, Symphrosiana a Nicosrata, umučené v Římě za vlády císaře Diokleciána.
Andrea Orcagno: Tabernákl

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Kostel je dvojlodní. Na sloupech a klenbách jsou fresky z počátku 15. století. Vitráže v oknech zobrazují scény ze života Panny Marie. V pravé lodi je umístěn mramorový tabernákl z roku 1359 od Andrey Orcagny, který rámuje obraz Bernarda Daddiho Madonna s Dítětem z roku 1347. V levé lodi se nachází oltář Svaté Anny, mramorové sousoší od Francesca da Sangalla z roku 1526.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Catling, Christopher: Florence and Tuscany, 2005