Kostel Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kostel Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant
Místo
Stát FrancieFrancie Francie
Region Île-de-France
Department Paříž
Obec Paříž
Souřadnice
Kostel Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant
Kostel Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant
Základní informace
Církev Římskokatolická církev
Diecéze Arcidiecéze pařížská
Status farní kostel
Architektonický popis
Architekt Louis-Jean-Antoine Héret
Stavební sloh novorománský
novogotický
Výstavba 1863-1880
Odkazy
Adresa 3, place de Ménilmontant, 75020 Paris
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant (tj. Panny Marie z Kříže v Ménilmontant) je katolický farní kostel ve 20. obvodu v Paříži na náměstí Place de Ménilmontant. Kostel je zasvěcený Panně Marii a pojmenován po bývalé obci Ménilmontant. Jméno kostela rovněž upomíná na řád křižovníků, kteří zde měli až do Velké francouzské revoluce svůj klášter. Stavba je směsí novorománského a novogotického stylu a se svými rozměry (97 m délky, 38 m šířky, 20 m výšky lodě) patří spolu s katedrálou Notre-Dame a kostelem sv. Sulpicia k největším kostelům v Paříži.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ménilmontant jako malá ves patřila do farnosti Saint-Jean-Baptiste de Belleville. Na počátku 19. století se počet obyvatel rychle zvyšoval a v roce 1823 nebo 1833 byla postavena dřevěná kaple Notre-Dame-de-la-Croix, která byla v roce 1858 změněna na farní kostel. Protože kvůli rostoucímu počtu obyvatel nemohla stavba dostačovat, byla zbořena a nahrazena současným kostelem. Stavební práce začaly v roce 1863 a byly definitivně dokončeny až roku 1880, ale kostel sloužil bohoslužbám už od roku 1869. Stavba byla přerušena Pařížskou komunou.

Po druhé světové válce se ve čtvrti usídlilo mnoho imigrantů z Maghrebu. Vedle tuniských židů se v Ménilmontant objevili především muslimové z Alžírska. Pro ně nechal v roce 1969 farář Pierre Loubier v kryptě kostela zřídit modlitebnu, která se využívala až do počátku 80. let.

Chór s kovovou klenbou

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Projektem kostela byl pověřen architekt Louis-Jean-Antoine Héret (1821-1899), který navrhl pseudorománsko-gotický styl. Kostel se nachází na návrší, takže k hlavnímu portálu vede impozantní schodiště s 54 schody. Nad ním se tyčí 78 metrů vysoká zvonice. Hlavní fasáda je členěná do tří pater. Dolní část tvoří tři obloukové portály s tympanony a archivoltami. Na středním portálu je znázorněno Snímání z kříže, na pravém útěk do Egypta a na levém Panna Marie v chrámu. Druhá úroveň průčelí tvoří rozeta, nad kterou stojí socha Panny Marie.

Kostel Notre-Dame-de-la-Croix je třetí největší kostel v Paříži díky své délce 97 metrů, šířce 38 metrů a výšce klenby 20 metrů. Hlavní loď končí u chóru s chórovým ochozem. Boční lodě jsou oddělené obloukovými arkádami s mohutnými sloupy. Křížová klenba je inspirována gotikou a je vyrobena z litiny.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

V chórovém ochozu se nacházejí malby Nanebevstoupení Páně, autor Pierre Claude François Delorme (17831859) a Josefova smrt, autor Jean-Jacques Lagrenée (16061688). Varhany z roku 1874 vytvořil Aristide Cavaillé-Coll.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Église Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant na francouzské Wikipedii a Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]