Kostel Nejsvětější Trojice (Gergeti)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cminda Sameba

Cminda Sameba (gruzínsky: წმინდა სამება - Cminda Sameba) nebo také Kostel Nejsvětější Trojice v Gergeti (gruzínsky გერგეტის სამების ეკლესია Gergetis samebis eklesia) - je komplex gruzínsko-pravoslavných kostelů na malé náhorní plošině poblíž městečka Stepancminda.

Název Gergeti (gruzínsky გერგეტი) pochází ze zaniklé vesnice Gergeti při levém břehu řeky Těrek naproti městečka Stepancminda. Kostel byl v této vesnici postaven a do dnešního dne nese její jméno i po jejím zániku.

Kostel byl postaven ve 14. století jako jediný s kopulí s křížem v provincii Chevi. Oddělená věž se zvonicí se datuje z téže doby. Izolovaná poloha komplexu na vrcholu vysoké hory obklopené mohutností přírody z něj udělala symbol Gruzie. Podle gruzínského autora Vachuštiho Batonišviliho sem byly v době nebezpečí v 18. století převezeny a uschovány vzácné památky z Mcchety. Za doby existence SSSR zde byly veškeré bohoslužby zakázány, ale kostel se stal významným, turisty navštěvovaným místem. Po rozpadu SSSR se začal těšit aktivitě Gruzínsko-pravoslavné církve.

Dnes je populárním výletním místem turistů. Přístupný je buď pěšky za tříhodinového stoupání nebo objížďkou po horské cestě terénním autem za 30 minut.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 42°39′45″ s. š., 44°37′14″ v. d.