Kostel Nejsvětější Trojice (Gergeti)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nejsvětější Trojice
Cminda Sameba
Cminda Sameba
Místo
Stát GruzieGruzie Gruzie
Souřadnice
Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice
Architektonický popis
Stavební sloh cross-in-square
Výstavba 14. století
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cminda Sameba (gruzínsky: წმინდა სამება - Cminda Sameba) nebo také Kostel Nejsvětější Trojice v Gergeti (gruzínsky გერგეტის სამების ეკლესია Gergetis samebis eklesia) - je komplex gruzínsko-pravoslavných kostelů na malé náhorní plošině poblíž městečka Stepancminda.

Název Gergeti (gruzínsky გერგეტი) pochází ze zaniklé vesnice Gergeti při levém břehu řeky Těrek naproti městečka Stepancminda. Kostel byl v této vesnici postaven a do dnešního dne nese její jméno i po jejím zániku.

Kostel byl postaven ve 14. století jako jediný s kopulí s křížem v provincii Chevi. Oddělená věž se zvonicí se datuje z téže doby. Izolovaná poloha komplexu na vrcholu vysoké hory obklopené mohutností přírody z něj udělala symbol Gruzie. Podle gruzínského autora Vachuštiho Batonišviliho sem byly v době nebezpečí v 18. století převezeny a uschovány vzácné památky z Mcchety. Za doby existence SSSR zde byly veškeré bohoslužby zakázány, ale kostel se stal významným, turisty navštěvovaným místem. Roku 1988 sovětské autority zkonstruovaly kabinovou lanovku ke kostelu s jednou stanicí z místa, kde dnes stojí Stepancmindské historické muzeum. Obyvatelé Kazbegi byli takovýmto jednáním pohoršeni a lanovku zanedlouho strhli. [1]Po rozpadu SSSR se začal těšit aktivitě Gruzínsko-pravoslavné církve.

Dnes je populárním výletním místem turistů. Přístupný je buď pěšky za tříhodinového stoupání nebo objížďkou po horské cestě terénním autem za 30 minut.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOBLE, John; KOHN, Michael; SYSTEMANS, Danielle, William Dunbar. Georgia, Amenia & Azerbajian. 4. vyd. [s.l.]: lonely planet, 2012. 328 s. ISBN 978-1-74179-403-8. S. 88. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]